2 października 2018 08:45

Shawn Raboutou na „Creature from the Black Lagoon” 8C+

Shawn Raboutou jest kolejnym wspinaczem na topie Creature from the Black Lagoon 8C+ w Chaos Canyon (Rocky Mountain National Park). To największe boulderowe osiągnięcie 20-latka.

Na „Creature from the Black Lagoon” 8C+ (fot. Instagram Shawn Raboutou)

To, że Shawn jest coraz mocniejszy – i z liną i na boulderach – widać po jego tegorocznych przejściach. W tym roku poprowadził między innymi First Ley 9a+ w Margalefie, później wspiął się na jeden z najtrudniejszych afrykańskich problemów, The Finnish Line Nalle Hukkataivala w Rocklands. Teraz do kolekcji dołożył Creature from the Black Lagoon 8C+.

Shawn Raboutou:

Nie jestem pewny wyceny 8C+, myślę, że mogłoby to być 8C. Ale nie sądzę, żebym miał wystarczająco dużo doświadczenia, żeby ocenić trudności lepiej niż ci, którzy zrobili boulder przede mną.

A przed Shawnem linię pokonały przecież same sławy. Pierwszy był w 2016 roku Daniel Woods. Amerykanin jako pierwszy wcielił w życie pomysł Dave’a Grahama i zrobił wersję z siedzenia do problemu Leviathan Style tak właśnie powstało Creature from the Black Lagoon. Graham przeszedł boulder miesiąc później, powiedział:Czas pokaże, ale 8C+ wydaje się absolutnie logiczne. To prawdopodobnie najtrudniejsza rzecz, jaką robiłem”. Trzecim zdobywcą ekstremu został Jimmy Webb (2017), w tym roku pisaliśmy też o japońskim przejściu Daisuke Ichimiya. W tym roku na liście powtarzających pojawił się też Griffin Whiteside.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum