9 października 2018 22:36

Sandra Lettner pierwszą młodzieżową mistrzynią olimpijską we wspinaniu sportowym!

9 października podczas rozegranych w Buenos Aires finałów Austriaczka Sandra Lettner została pierwszą w historii młodzieżową mistrzynią olimpijską we wspinaniu sportowym (trójbój).

Kłopoty z pomiarem czasu na starcie rywalizacji kobiet opóźniły rywalizacją o ok. 20 minut

Rywalizację finałową dziewczyny rozpoczęły już o 9 rano czasu argentyńskiego. Start tego ważnego dla wspinania sportowego wydarzenia nie był dla organizatorów szczęśliwy. Awaria systemu pomiaru czasu spowodowała 20-minutowe opóźnienie. Być może to zdarzenie miało wpływ na przebieg dalszej rywalizacji. Awaria nastąpiła przy pierwszym starcie jednej z faworytek biegów, Rosjanki Eleny Krasowskiej. Rosjanka przeszła dalej, ale w biegu o pierwsze miejsce przegrała swój bieg z Austriaczką Laurą Lammer. Tu należy dodać, że świetna biegowa dyspozycja Austriaczek (1. i 3. miejsce w bieganiu) to na pewno także zasługa polskiego trenera. Od blisko roku Paweł Draga jest w sztabie trenerskim austriackiej kadry.

Laura Lammer wygrywa pierwszą konkurencję i świetnie wspinająca się Austriaczka jest w doskonałej pozycji przed kolejnymi konkurencjami, Buenos Aires 2018

Kwalifikacja po czasówkach, Buenos Aires 2018

Już podczas konkurencji boulderowej widać było, że routesetterzy nie docenili formy młodych zawodniczek. Aż trzy z nich pokonały wszystkie finałowe problemy i o miejscach na podium zdecydowała liczba prób. Najmniej potrzebowała Vita Lukan i to właśnie Słowenka zwyciężyła w tej konkurencji. Po tym etapie prowadzi Austriaczka Laura Lammer.

Japonka Mao Nakamura mimo czterech topów musiała ustąpić Słowence Vicie Lukan

Japonka Mao Nakamura mimo czterech topów musiała ustąpić Słowence Vicie Lukan

Wyniki rywalizacji boulderowej finału kobiet, Buenos Aires 2018

Wyniki rywalizacji boulderowej finału kobiet, Buenos Aires 2018

Klasyfikacja po konkurencji bouldering, Buenos Aires 2018

Klasyfikacja po konkurencji bouldering, Buenos Aires 2018

Niestety, wisienki na torcie, czyli ostatnich w kolejce zmagań z liną nie oglądało się tak dobrze jak podczas Mistrzostw Świata w Innsbrucku. Zbyt łatwa droga finałowa sprawiła, że ta część rywalizacji przekształciła się w wyścig z czasem. Najszybciej wspinała się Niemka Hannah Meul, ale drogę skończyły także Sandra Lettner, Vita Lukan i Elena Krasowskaja.

Laura Lammer biegła na trudność, ale przegrała wyścig z czasem i szansę na olimpijskie złoto w Buenos Aires

Bieg po drodze na trudność skończył się pechowo dla prowadzącej po dwóch etapach Laury Lammer. W pogoni za czasem poniżej 3:50 omsknęła się przed końcem drogi finałowej i musi zadowolić się brązowym medalem. Tym samym historyczne, pierwsze olimpijskie złoto przypadło jej koleżance z kadry, Sandrze Lettner.

Wyniki konkurencji prowadzenie w kobiecych finałach Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, Buenos Aires 2018

Wyniki konkurencji prowadzenie w kobiecych finałach Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, Buenos Aires 2018

Końcowy wynik rywalizacji w pierwszym w historii finale w kombinacji na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży w Buenos Aires 2018

Drugie miejsce i olimpijskie srebro wzięła Vita Lukan. Słowenka wywalczyła tyle samo punktów, co Lettner. O drugiej pozycji zadecydowały lepsze wyniki Austriaczki w czasówkach i prowadzeniu.

Radość Sandry Lettner po wywalczeniu olimpijskiego złota. Gratuluje jej koleżanka z kadry, trzecia w Buenos Aires Lura Lammer.

Wynik finałów to ogromny sukces austriackiej kadry. To właśnie Austriacy chyba najbardziej metodycznie i kompleksowo podeszli do szkolenia swoich zawodników. Zatrudnili zagranicznych trenerów, korzystają z dobrodziejstwa najlepszego centrum treningowego na świecie w Innsbrucku i… nie zaniedbali czasówek.

Jutro walczyć będą mężczyźni. Miejmy nadzieję, że routsetterzy będą w stanie wstrzelić się z trudnościami boulderów i finałowej drogi, tak by w tych konkurencjach zwyciężali najlepsi a nie najszybsi. Zapraszamy na 14:00 na specjalną stronę wspinanie.pl.

Mysza

O wynikach sióstr Kałuckich pisaliśmy w relacji z pierwszej fazy zawodów.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum