28 października 2018 09:48

Puchar Świata dla Francji. Zawody w Xiamen kończą rywalizację biegaczy

Dzisiaj w nocy rozegrano w Xiamen (Chiny) finały konkurencji na czas. To ostatnie zawody pucharowe w 2018 roku. W końcowej klasyfikacji Pucharu zwyciężyli zawodnicy z Francji: Anouck Jaubert i Bassa Mawem. Z polskich zawodników najwyżej w pucharowej klasyfikacji uplasowała się Ania Brożek (5. miejsce).

Bassa Mawem zwyciężył w Xiamen i w całym Pucharze Świata

Zawody w Xiamen kończyły długi sezon startów biegaczy, rozpoczęty pod koniec kwietnia w Moskwie. Ze spokojem do startu w Chinach mogła podejść Anouck Jaubert, która końcowe zwycięstwo w Pucharze Świata zapewniła sobie już wcześniej. W tej sytuacji Francuzce szkody nie wyrządziło nie zwycięstwo Rosjanki Juli Kapliny.

My mieliśmy okazję w finale kibicować dwóm Polkom. Walczyły Ania Brożek i Patrycja Chudziak. Tym razem lepiej biegała Patrycja, która wybiegała 6. miejsce. Ania uplasowała się na 8. pozycji. Ania biegała z Polek najsolidniej w całym Pucharze, co dało jej 5. miejsce w końcowej klasyfikacji.

Gdy patrzeć na wyniki rywalizacji w całym Pucharze Świata, trzeba docenić ogromny sukces odniesiony na tegorocznych Mistrzostwach Świata. W Innsbrucku, na najważniejszych zawodach sezonu, nasze dziewczyny trafiły z formą w punkt i zdominowały konkurencję. Jeszcze raz ogromne gratulacje!

10. Maja Rudka POL

W rywalizacji męskiej przed zawodami w Xiamen sytuacja nie była tak jasna jak wśród pań. Szansę na złoto w końcowej klasyfikacji miało kilku zawodników. Najlepiej w Chinach biegał Bassa Mawem i to jemu przypadło zwycięstwo w zawodach i Pucharze Świata 2018.

Od jakiegoś czasu jedynym polskim zawodnikiem biegającym w konkurencji na czas jest Marcin Dzieński. Rambo tego sezonu nie może uznać za udany. Marcin przestał kwalifikować się do rundy finałowej, co w ubiegłych latach było bardziej niż pewne. W Xiamen czas 6.530 dał mu dopiero 20. miejsce.  W końcowej klasyfikacji Pucharu Świata mistrz świata z 2016 roku i  mistrz Europy z 2017 roku zajął 16. miejsce. Trzymamy kciuki za powrót do mistrzowskiej formy w przyszłym roku!