8 października 2018 19:03

Koniec wyprawy Bogdanka MANASLU Polish Expedition 2018

W związku z dużymi opadami śniegu i zagrożeniem lawinowym polska wyprawa Bogdanka MANASLU Polish Expedition 2018 na Manaslu (8156 m) zakończyła akcję górską .

Polscy himalaiści zaatakują Manaslu (fot. Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera - profil FB)

Manaslu (fot. Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera – profil FB)

Wyprawa zakładała zdobycie głównego wierzchołka oraz wierzchołka Manaslu East (Pinnacle) (7895 m n.p.m.). Ekspedycja była częścią planu przygotowawczego w ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Wyprawa działała pod Manaslu od początku września, jednak jej członkowie nie zdążyli zdobyć wymaganej aklimatyzacji na czas, jak się okazało jedynego okna pogodowego. Takie okno pojawiło się pod koniec września i pozwoliło wejść na szczyt ok. 200 himalaistom (w tym Monice Witkowskiej i Joannie Kozaneckiej).

Trzeba dodać, że z tej masy tylko 2 lub 3 osoby atakowały wierzchołek bez użycia tlenu z butli, w tym Polka Aldona Drabik! Wyprawa Polskiego Himalaizmu Zimowego działała oczywiście sportowo, bez użycia tlenu do wspomagania.

Rafał Fronia, kierownik wyprawy, pisze:

Przez ostatnie trzy dni spadło ponad metr niezapowiedzianego śniegu. Jest najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. Wczoraj drugi zespół szczytowy przez 15 godzin, z kilkoma incydentami lawinowymi, usiłował dotrzeć do C2. Obóz został zasypany i zespół w nocy zszedł do C1. Prognozy zapowiadają silny wiatr i dalsze duże opady. W związku z obiektywnym zagrożeniem w dniu dzisiejszym kończymy akcje górską.

W składzie wyprawy byli:

 1. Rafał Fronia – Sudecki KW
 2. Paweł Michalski – Łódzki KW
 3. Damian Bielecki – KW Katowice, Sakwa
 4. Mariusz Lange -KW Katowice
 5. Paweł Kopeć – Świętokrzyski Klub Alpinistyczny
 6. Grzegorz Bielejec – KW Katowice, KW Lublin
 7. Krzysztof Stasiak – KW Lubin
 8. Piotr Głowacki – KW Katowice

Mysza
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum