22 października 2018 12:19

Jesienne nowości z półki VI.6+… Z Podlesic i Doliny Będkowskiej

Tej jesieni na naszej Jurze powstało kilka trudnych dróg. Dwie z nich znajdziecie na Sadku w Podlesicach, jedną na Cmentarzysku w Dolinie Będkowskiej. Cała trójka to syte propozycje dla wspinaczy z poziomu VI.6 i VI.6+.

Podlesice (fot. Adrian Chmiała)

***

Dwa trudne projekty na Sadku są zasługą Adriana Chmiały (Evold Poland, KS Korona). Obie drogi Adrian rekomenduje jako świetne wspinanie po pozytywnych chwytach, ale z małą ilością stopni – będzie więc bardzo siłowo. To warianty do istniejących już dróg.

Jako pierwsze, jeszcze we wrześniu, pojawiło się na ścianie Sadka Blow VI.6, startujące wspólnie z linią Siedmiu wspaniałych (VI.2+), by po 2. ringu odbić delikatnie w lewo na filarek. Poniżej przechwyty na filmie – choć sam film nie oddaje w pełni urody drogi ;):
Z kolei październikowa nowość nazywa się Flow VI.6+. Startuje tak jak sadkowy klasyk Energoprojekt (VI.5), po trzeciej wpince skręca w prawo i dalej biegnie już na wprost do zjazdowego. Od teraz Flow dzierży palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o „zadane” trudności na Sadku, ale Adrian ma w zanadrzu coś specjalnego, może nawet sięgającego VI7? Zaplanowanych dróg w rejonie jest zresztą jeszcze przynajmniej kilka, choćby projekt Marcina Wszołka, na którym pracuje teraz Mirek Wódka…

A jeśli Marcin Wszołek (Scarpa Team Polska, KS Korona, www.routesetting.pl, wspinanie.pl) to wspomniana na początku nowość w Będkowskej. Jeśli spojrzeć z asfaltowej drogi w głąb Cmentarzyska, widać wyraźne białe ślady po usuniętej kruszyźnie. To właśnie tam, na prawo od Trwogi archeologa, Marcin wrysował swój projekt, który udało mu się skończyć we wrześniu tego roku. Pojawił się Feniks, przy którym widnieje niebanalna cyferka VI.6+ (łatwiejszy wariant odbiegający w lewo – VI.6 – to Wyjście awaryjne).

Feniksa Marcin rekomenduje i opisuje na 8a.nu tak:

Powstała droga, jakich pod Krakowem mało. Składa się z:

– dojścia za ok VI.4
– części zasadniczej, czyli około 10 ruchowej sekwencji, gdzie nie sposób zatrzymać się na wpięcie liny i podnoszącej wycenę do VI.6
– wyjścia, nieco już łatwiejszego, lecz przyprawionego kilkoma rześkimi przechwytami, które dodają do całości „plusa”.

Feniks znalazł się tym samym w gronie najtrudniejszych propozycji podkrakowskiej dolinki, obok: Próby Turinga VI.6+ (Dupa Słonia), Imperium Sokoła VI.6/6+ (Sokolica), Zaproszenia na egzekucję VI.6/6+ i wersji prostującej Zaproszenia VI.6+ (Rybne Skały).

Jeśli szukacie topo Jury Południowej i Północnej, znajdziecie je w księgarni wspinanie.pl: Jura Południowa (wyd. 3, 2018), Jura Północna (wyd. 2, 2017).

Brunka
źródło: info własne, 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum