1 października 2018 12:36

Hilaree Nelson i Jim Morrison zjechali na nartach z Lhotse

30 września Jim Morrison i Hilaree Nelson, jako pierwsi ludzie w historii, dokonali zjazdu narciarskiego z Lhotse. Przedstawiamy szczegóły akcji.

‘Dream Line’ – linia zjazdu wiodąca w górnej partii wąskim kuluarem (fot. Alan Arnette)

Hilaree Nelson i Jim Morrison dotarli na szczyt Lhotse w towarzystwie innych alpinistów oraz Szerpów. W skład grupy, która osiągnęła wierzchołek, wchodzili: Nicholas John, Dutch Simpson, Ila Nuru Sherpa, Fu Tashi Sherpa oraz Urken Lendu Sherpa. Wsparcie i logistykę wyprawy zapewniała agencja Xtreme Climbers, a w ubezpieczeniu lodowca pomagali Yangda Sherpa i Nim Dorchi Sherpa.

Uczestnicy wyprawy (fot. Hilaree Nelson – Instagram)

Skialpiniści osiągnęli wierzchołek w niedzielę rano i od razu rozpoczęli zjazd. Po dojechaniu do obozu 2. Hilaree i Jim zatrzymali się, aby odpocząć po trwającej łącznie 17 godzin akcji górskiej. Nie mamy jeszcze informacji o ich powrocie do bazy.

Lhotse (8516 m) jest czwartym pod względem wysokości szczytem Ziemi. Skialpiniści za swój cel obrali Kuluar Lhotse, linię ochrzczoną przez narciarzy nazwą “Dream Line”. Zjazd prowadzi ze szczytu Lhotse niemal wprost do górnej części, położonej 2000 metrów niżej, doliny Western Cwm. Sam kuluar to 700 m trudnego, najeżonego skałami terenu, w którym upadek podczas zjazdu nie wchodzi w grę. W najwęższym miejscu kuluar ma szerokość niemal równą długości jednej narty. Całość zjazdu (łącznie z liczącą 1400 metrów otwartą przestrzenią pod kuluarem) osiąga średnie nachylenie 45-50 stopni.

Tak w wiadomości przesłanej do Adriana Ballingera, Jim opisuje zjazd:

Szalony. Przerażający, dobry, zły , naprawdę zły i wspaniały.

Nie ma potwierdzonych informacji dotyczących użycia aparatów tlenowych przez skialpinistów. Wiemy, że wcześniejsze próby na tej linii (np. Jamiego Laidlawa) dokonywane były przy użyciu dodatkowego tlenu. Siłowy charakter zjazdu w wąskim kuluarze sprawia, że jedną z największych trudności na tak dużej wysokości jest brak tlenu.

Hilaree Nelson (fot. The North Face – Instagram)

Hilaree Nelson i Jim Morrison to doświadczeni skialpiniści. Hilaree ma na swoim koncie wejścia na wiele szczytów himalajskich, w tym trawers Lhotse i Mt. Everest w 2012 r., zjazd narciarski z Cho Oyu oraz pierwszy kobiecy zjazd z Makalu. Hilaree została w tym roku wyróżniona National Geographic Adventurer of the Year.

Jim to również doświadczony alpinista i narciarz. Towarzyszył Hilaree podczas kilku wypraw, wspinał się i dokonywał zjazdów narciarski również z Adrianem Ballingerem oraz Emily Harrington. Podobnie jak Hilaree otrzymał w zeszłym roku odznaczenie National Geographic. Na swoim koncie ma już kilka ważnych szczytów, w tym Everest, Cho Oyu oraz Denali.

Skialpiniści podczas podejścia (fot. The North Face – Instagram)

Michał Gurgul
źródło: tetongravity.com, rockandice.com, Adrian Ballinger Instagram, alanarnette.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum