29 października 2018 13:08

„Full Moon” V5 X: polski ślad w Buttermilks. Filip Babicz w kolejnym wcieleniu

Filip Babicz wytyczył nową linię na Grandpa Peabody, chyba najsłynniejszym na świecie kamieniu z highballami. Powstał Full Moon V5 X.

Grandpa Peabody Boulder (fot. Blitzo/Mountain Project)

Grandpa Peabody Boulder (fot. Blitzo/Mountain Project)

Grandpa Peabody to jeden z pierwszych boulderów, na jaki napotyka się odwiedzając słynne i malownicze Buttermilks (USA). Wysoki na blisko 15 metrów zapewne wszędzie indziej byłby skałką pokrytą liniami spitów, a w Buttermilks to cel dla wspinaczy z naprawdę mocną psychą… i szponem.

Na Grandpa Peabody znajduje się kilkanaście problemów, łącznie z tak słynnymi jak Ambrosia V11/8A czy Lucid Dreaming V15/8C. Okazuje się, że przy odrobinie wyobraźni można dorzucić coś jeszcze tak słynnym głazie.

Filip Babicz w nocnej akcji na Full Moon, Grandpa Peabody, Buttermilks

Filip Babicz w nocnej akcji na Full Moon, Grandpa Peabody, Buttermilks

Filip Babicz pisze:

To niesamowite, że jest możliwe znalezienie nowej linii na najprawdopodobniej najsłynniejszym highballowym problemie świata!!! Do teraz było tutaj 14 problemów przechodzących te wysokie ściany… nowy, 15-sty nazywa się Full Moon i ma proponowaną wycenę V5 X.

Przebieg Full Moon V5 X, Grandpa Peabody, Buttermilks (fot. Filip Babicz)

Przebieg Full Moon V5 X, Grandpa Peabody, Buttermilks (fot. Filip Babicz)

Linia Filipa startuje tam, gdzie kończy się trawers La Ballette, czyli w miejscu gdzie zaczyna się wyraźna diagonalna rysa. Nią Full Moon prowadzi przez ścianę, przecinając problemy The Big Easy i The Wanderer i następnie płytą wychodzi na szczyt. Na wyjściu (blisko 15 m!) znajduje się techniczna i wymagająca płytka.

Filip Babicz zdecydowanie nie lubi zamykać się w jednej dziedzinie. W ostatnim czasie pisaliśmy o nim w kontekście biegów górskich (rekord na Orlej Perci), drytoolingu (Oświecenie, najtrudniejsza polska droga drytoolowa). Filip ma na swoim koncie w tym roku także przejście nowej drogi w Dolomitach. Teraz bouldering. Co dalej?

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum