1 października 2018 17:23

Filip Babicz znowu szybko! Zabrakło 7 minut do rekordu na Mont Blanc [aktualizacja]

Filip Babicz, o którego biegowym rekordzie na Orlej Perci informowaliśmy niedawno, tym razem obrał sobie cel poważniejszy. Polak podjął się próby rekordowego przejścia Cresta di Brouillard (franc. Arête du Brouillard), grani wyprowadzającej na najwyższy szczyt Alp – Mont Blanc. Do pobicia rekordowego czasu zabrakło jedynie 7 minut… [tutaj aktualizacja, patrz na końcu]

Cresta di Brouillard (fot. FB Filip Babicz)

Cresta di Brouillard to piękna droga wyprowadzająca na szczyt Mont Blanc od strony włoskiej. Przechodzi kolejno przez Aiguilles Rouges du Brouillard (3368 m), Pointe Baretti (4013 m), Mont Brouillard (4069 m), Pointe Louis Amédée (4460 m), Mont Blanc de Courmayeur (4748 m). Całość to ok. 7 km w poziomie i 3500 m deniwelacji. Trudności w miejscach technicznych dochodzą do IV.

Filip Babicz (fot. FB Filip Babicz)

Obecny rekord na tej grani należy do Rolando Varesco i wynosi 8:16. Podczas podjętej 30 września samotnej próby Filipowi stoper na szczycie Mont Blanc wskazał 8:22… czyli zaledwie 6 minut więcej:

Przeanalizowałem moją wspinaczkę i wyciągnąłem ważne wnioski. Podejmę następną próbę!!!

Już trzymamy kciuki :).

Mysza

[Aktualizacja 3.01.2019] Filip Babicz poinformował nas, że podana przez niego wcześniej informacja o rekordowym biegu Rolando Varesco na Grani Brouillard nie była aktualna. W 2018 roku na Grani Brouillard było tłoczno i co parę tygodni dochodziło do kolejnych jej przejść na czas.

26 czerwca grań pokonał Rolando Varesco w czasie 8:16. 8 tygodni później, 20 sierpnia na grani zawitał Kilian Jornet, który przebiegł ją w czasie 7:35 ustanawiając tym samym nowy i aktualny rekord.

Filip podejmując próbę 30 września, 6 tygodni po przejściu Kiliana, nic nie wiedział o nowym rekordzie. Grań przeszedł w czasie 8:22. Zgodnie z nowym stanem wiedzy, do ustanowienia nowego rekordu Filipowi zabrakło nie 7 lecz 48 minut. Filip zapowiada kolejną próbę w tym roku.

Źródło: FB Filip Babicz
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Dezynwoltura [7]
  Nonszalanckie mieszanie w jednej notatce nazw włoskich z nazwami francuskimi…

  1-10-2018
  $więty

  Filip Babicz [3]
  Filip Babicz - na wspinanie.pl przewijają się artykuły dotyczące wspinania,…

  5-10-2018
  hewhotalks