23 października 2018 12:09

Dziś rusza nowy sezon Spotkań z Górami. Na początek spotkanie ze Sławkiem Ejsymontem

Rusza nowy sezon Spotkań z Górami. Na inaugurację Sławomir Ejsymont i opowieść o ambitnej wyprawie żeglarsko-wspinaczkowej “Ekstremalnie i Wysoko”, która wyruszyła na Grenlandię latem 2017 roku.

***

Już 23 października rusza XXIV sezon Spotkań z Górami. Podczas pierwszych w tym sezonie spotkań będzie można wysłuchać opowieści o eksploracyjnej wyprawie na Grenlandię. Sławomir Ejsymont – jeden z uczestników wyprawy – opowie o tym, jak grupa polskich alpinistów i żeglarzy dotarła pod dziewicze klify u północno-zachodnich wybrzeży Grenlandii i jak wytyczyła na nich dwie drogi wspinaczkowe. Wyprawa “Ekstremalnie i Wysoko” połączyła ludzi oddanych dwóm pasjom: żeglarstwu i wspinaczce. Sławek Ejsymont na spotkaniu we Wrocławiu opowie o przygotowaniach i losach tej szalenie ciekawej wyprawy.

Wyprawa eksploracyjna Polaków odbyła się latem 2017 roku. W kierunku brzegów i wysp Grenlandii popłynęli: Marcin “Yeti” Tomaszewski, Wojciech Malawski, Konrad Ociepka, Sławomir Ejsymont, Mateusz Solecki i kapitan jachtu Berg – Artur Bergier. Trzej pierwsi tworzyli zespół wspinaczkowy, który miał wytyczyć nowe drogi wspinaczkowe we dziewiczych jeszcze rejonach.

Wyprawa na Grenlandię “Ekstremalnie i Wysoko”

Ideą zespołu było otwarcie trudnych, technicznych dróg. Ambicją ich stał się również styl wspinania i jednoczesne uklasycznienie linii. W trakcie wyprawy zespół Tomaszewski – Malawski – Ociepka wytyczył dwie nowe drogi klasyczne, z których drugą można uznawać za jedną z najtrudniejszych dróg klasycznych na Grenlandii. W pierwszej części wyprawy udało się rozpoznać masyw Old Man i wytyczyć na nim drogę Rolling Stones na turni nazwanej przez wspinaczy Europa. Wytyczenie drogi było prawdziwą przygodą. Desant z pontonu wprost w skalną ścianę, konieczność skorygowania początkowo projektowanej linii czy spadające kamienie, które na przedostatnim wyciągu w pięciu miejscach przecięła obie żyły liny, mogą świadczyć o zuchwałości przedsięwzięcia.

W kolejnym etapie wyprawa przeniosła się w rejon wysp Aquliasuseq i Kangeq. Polacy odnaleźli tam grupę skalnych ścian o wysokości 700-800 metrów, którą nazwali Anchor Wall. Przez 11 dni pracowali nad stworzeniem i klasycznym przejściem nowej drogi. Tak powstała droga Night’s Watch, o długości ok. 700 m, złożona z 22 wyciągów w trudnościach dochodzących do 7c+. Podczas pracy nad tą drogą wspinaczom pomógł Sławek Ejsymont, który wspierał zespół w trakcie zejścia i uzupełniał zapas żywności deponowany w masywie dla wspinaczy.

Spotkanie z uczestnikiem wyprawy odbędzie się tradycyjnie na Politechnice Wrocławskiej. Przygotujcie się na ciekawą i barwną opowieść Sławka Ejsymonta, który jest wspinaczem, żeglarzem, ratownikiem, podróżnikiem i właścicielem kultowego kampu “Tabor pod Krzywą” w Sokolikach.

Sławomir Ejsymont

Wstęp na Spotkania z Górami – jak zwykle – wolny. Zapraszają organizatorzy i sponsorzy: Sklepy Górskie Skalnik, DCF Politechniki Wrocławskiej, VØLVEN, VI.6+, Silver Rock oraz patron medialny Spotkań z Górami, portal wspinanie.pl.

Gość: Sławomir Ejsymont
Temat: Ekstremalnie i Wysoko
Termin: 23.10.2018 godz. 19.00
Miejsce: Wrocław, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Budynek A1 PWR, Sala 329

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/174932520108822/

Filmy z wyprawy:

Informacja prasowa

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum