30 października 2018 10:58

Hiszpanie dokonują trzeciego wejścia na Dragnag Ri

Hiszpański zespół wytyczył nową drogę na strzelisty Dragnag Ri (6801 m) w dolinie Rolwaling (Nepal). To dopiero trzecie wejście na ten sześciotysięcznik.

„Bizipenak” ED- 2000 m, Dragnag-Ri (6801 m), Mikel Zabalza, Alberto Fernandez, Iñaki Araquistain, Joseba Larrañaga

„Bizipenak” ED- 2000 m, Dragnag Ri (6801 m), Mikel Zabalza, Alberto Fernandez, Iñaki Araquistain, Joseba Larrañaga

Drangnag Ri został po raz pierwszy zdobyty w 1995 roku przez norweską wyprawę. Wówczas na szczyt, z powodu pogarszających się warunków pogodowych, weszło tylko pięciu z dziesięciu członków wyprawy. 30 kwietnia stanęli na nim po wspinaczce wschodnią granią: Bjørn Myrer LundRalph HøibakkChris Bonington, Pema Dorjee i Lhakpa Gyalu.

W 2005 roku szczyt zdobyto po raz drugi. Sztuki tej dokonał Szkot Bruce Normand. Droga, na której Normand wspinał się z Paulem Hartmannem biegła początkowo zachodnią ścianą, by następnie wejść na południowo-zachodnią grań (droga niebieska na zdjęciu powyżej). Z ostatniego biwaku przy grani Bruce wszedł na szczyt samotnie.

Mikel Zabalza, Alberto Fernandez, Iñaki Araquistain i Joseba Larrañaga

Hiszpański zespół w komplecie (fot. FB Mikel Zabalza)

Tegoroczna wyprawa w składzie Mikel Zabalza, Alberto Fernandez, Iñaki Araquistain i Joseba Larrañaga wspinała się wspomnianą granią południowo-zachodnią, jednak Hiszpanie weszli w nią prawie z doliny. Przejście długiej 2-kilometrowej grani zajęło zespołowi 6 dni, łącznie z zejściem do bazy. Droga Bizipenak otrzymała wycenę ED-.

Mysza

Źródło: FB Mikel Zabalza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Dragnag [4]
    Wspomniany w tekście Bruce Normand wejścia zach scianą nie dokonał…

    30-10-2018
    Waldorf