30 października 2018 08:55

Biuletyn WEGA nr 12 – historii najstarszego przewodnika jurajskiego ciąg dalszy

Ukazał się już dwunasty numer „Biuletynu WEGA”, tworzonego przez Małgorzatę i Jana Kiełkowskich. Autorzy tradycyjnie skupiają się na górskich rocznicach, ale znajdziemy w nim także kontynuację historii pierwszego przewodnika wspinaczkowego po polskich skałkach.

Biuletyn Wega nr 12/2018

Biuletyn Wega nr 12/2018

W tekście od redakcji biuletynu czytamy:

W numerze, jak zwykle, przypominamy kilka ważnych w historii alpinizmu wydarzeń, na przykład 230 rocznicę pierwszego wejścia na Kluczewską Sopkę na Kamczatce, 190 rocznicę zdobycia wulkanu Antuco w południowej części centralnych Andów Chilijskich czy 140 rocznicę pierwszego wejścia na Aiguille du Dru w Masywie Mont Blanc. Wszystkie historyczne tematy, które prezentujemy w biuletynie, tradycyjnie już staramy się dokumentować oryginalnymi przekazami.

Rysunek Doliny Bolechowickiej z przewodnika Pokutników pokazanego przez Bogdana Śmigielskiego

W środku znajdziemy także zajawkowy, ale ważny tekst Bogdana Śmigielskiego odnoszący się do informacji o najstarszym przewodniku wspinaczkowym po Jurze opublikowanej w numerze 6 Biuletynu WEGA:

W 6/2018 numerze Biuletynu WEGA zamieszczono interesującą notę, w oparciu o informacje Janka Bagsika, o pierwszym przewodniku dróg skałkowych w Polsce. Ta sensacyjna wiadomość, wymaga jednak korekty i uzupełnienia. […] Wzmiankowany i prezentowany przewodnik jest, oczywiście, egzemplarzem wtórnym, wykonanym indywidualnie, w oparciu o materiały wcześniej publikowane. Autorstwo tego wtórnika, Karola Jakubowskiego, też wydaje się być ‒ w opinii Józefa Nyki ‒ wątpliwe. W każdym razie, autorami pierwszego przewodnika dróg skałkowych w Polsce są Pokutnicy. To oni wydali „Przewodnik wspinaczkowy po Dolince Bolechowickiej”. Trudno mówić o roku wydania, zapewne po roku 1949.

Bogdan Śmigielski dołączył skan posiadanego przez siebie przewodnika, dzięki czemu dzisiaj możemy wszyscy go podziwiać: „Przewodnik wspinaczkowy po Dolince Bolechowickiej”, Pokutnicy, ok. 1949.

Szczegółowy tekst odnoszący się do historii pierwszego wspinaczkowego przewodnika po polskiej Jurze ma się ukazać w „Wierchach”. Czekamy z niecierpliwością :).

Biuletyn ukazuje się w formacie PDF i można pobrać go tutaj: Biuletyn WEGA nr 12/2018.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum