26 września 2018 11:17

„Wanda Rutkiewicz. Jeszcze jeden szczyt” – premiera 17 października

17 października nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się książka poświęcona Wandzie Rutkiewicz, jednej z najsłynniejszych himalaistek świata.

Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt (Elżbieta Sieradzińska)

Wanda Rutkiewicz to postać wybitna. Budziła skrajne emocje: uwielbienie i nienawiść, podziw i niechęć, zazdrość i troskę, fascynację i rozczarowanie. Uparta, ambitna i ekstremalnie wymagająca wobec siebie i innych. Szła konsekwentnie przez życie, które wypełniały na przemian euforia i tragedie, sukcesy i porażki, sława i pomówienia. Za swoją obsesyjną miłość do gór zapłaciła cenę najwyższą: samotnością wśród ludzi za życia i pozostaniem w ukochanych Himalajach na zawsze. W jej życiu blask wtapiał się w mrok, a z mroku zawsze wyłaniał się kolejny szczyt. Jeszcze jeden.

Elżbieta Sieradzińska podczas pracy nad książką „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze jeden szczyt” wykonała tytaniczną pracę: przeprowadziła dziesiątki rozmów z alpinistami, sięgnęła do wielu źródeł – także tych nieznanych, jak zachowane fragmenty niewydanych wspomnień matki himalaistki, Marii Błaszkiewicz. Przytacza także niepublikowane dotąd fragmenty relacji uczestników holenderskiej wyprawy, którzy wsparli Wandę w tragicznych dla niej wydarzeniach na Broad Peak w 1991 roku. Wydarzeniach, które być może zaważyły na kondycji psychicznej Wandy Rutkiewicz i na podejmowanych przez nią decyzjach w ostatnich latach życia.

Informacja prasowa

Dostępną na rynku literaturę poświęconą tej wybitnej himalaistce znajdziecie w księgarni wspinanie.pl:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum