4 września 2018 07:00

W rejonie Smolenia – nowe drogi na Gaju

Mamy dla Was kolejną porcję jurajskich nowości. Tym razem Smoleń, a tam ukryty w lesie Gaj, znajdujący się w niedalekim sąsiedztwie Biśnika i Smylowych (o nich za chwilę). Gaj to właściwie grupa skał, z których jedną, tę najbardziej okazałą, zdecydował się zagospodarować Grzegorz Rettinger

Nowe linie startują w przełazie i przecinają najwyższą ścianę Gaju, sięgającą 20 metrów wysokości (najdłuższa droga, biegnąca po skosie, ma około 25 m). Póki co powstały tu trzy drogi. Poniżej topo z wrysowanymi propozycjami.

Gaj (topo G Rettinger)

  1. możliwość
  2. projekt
  3. Jagiellonia VI.4+, G. Rettinger
  4. Borduria VI.4+, G. Rettinger (ogr. bez stawania na zębie)
  5. projekt
  6. Zbok wawelski VI.3+, G. Rettinger

Dwie starsze rysy na własnej, nr 1 i 8, opisane są w przewodniku „Jura Środkowa”.

***

W otoczeniu Gaju znajduje się wiele innych skał, w tym wspomniane Smylowe, które mijamy po drodze. Informacje o Smylowych nie były dotąd publikowane, a warto o nich wspomnieć. Jest tu już sporo linii do przewspinania, a przy okazji to także dobre miejsce na rozruszanie przed drogami na Gaju.

A więc Smylowe to cztery ściany, w większości zacienione, na których od kilku lat systematycznie działa Darek Melaniuk. Do tej pory obitych zostało tu kilkanaście dróg do VI.3+, jest też kilka projektów oraz rysy na tradzie. Wszystkie poprowadzone linie są podpisane na skale czarnym pisakiem.

Dojście na Gaj (N 50°´25˝32 E 19°39´22˝)

Punktem startowym jest Biśnik. Stojąc plecami do skały przy ławkach i tablicach Biśnika kierujemy się prostopadle do szlaku polną dróżką, która najpierw przez zagajnik, a potem polami doprowadzi nas prosto pod ściany Smylowych (N 50°´25˝38 E 19°39´35˝).

Idziemy wzdłuż ścian Smylowych, mniej więcej na południe, i wychodzimy w prawo na łąki. Dalej prostopadle do miedz mijamy kolejne pasy lasu i pól. W najwyższym punkcie terenu wznosi się kilka ścian Gaju.

Stanowiska do dróg zostały przekazane przez IŚW „Nasze Skały”.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum