6 września 2018 14:24

Stonecircle – samotna ekspedycja Roberta Jaspera

Robert Jasper z sukcesem zakończył swoją samotną, grenlandzką ekspedycję. Jej efektem jest pokonana klasycznie (!) droga Stonecircle (7c, 450 m) na Molar Spire, turni znajdującej się nad fiordem Angmassalik-Tasilaq.

Robert Jasper w Fox Jaw Cirque (fot. Robert Jasper)

Robert Jasper w Fox Jaw Cirque (fot. Robert Jasper)

Niemiec wyruszył w swoją samotną przygodę z Kungmit (wschodnie wybrzeże Grenlandii). Kajakiem obciążonym 90 kilogramami sprzętu po 12 dniach wiosłowania dotarł pod ściany Fox Jaw Cirque. Ten rejon był eksplorowany przez wspinaczy, m.in. w 2009 roku wspinała się tam ekipa klubu “Ragni di Lecco”.

Kajakiem przez fiordy (fot. Frank Kretschmann)

Kajakiem przez fiordy (fot. Frank Kretschmann)

Celem Jaspera był turnia Molar Spire. Dwa dni zajęło mu przejście pierwszych 7 wyciągów (każdego dnia po wspinaczce wracał do swojego obozu). Trzeciego dnia nastąpił atak szczytowy i po 18 godzinach Niemiec stanął na szczycie Molar Spire.

Robert Jasper podczas wspinaczki na Stonecircle (fot. Robert Jasper)

Robert Jasper podczas wspinaczki na Stonecircle (fot. Robert Jasper)

Stonecircle wytyczona na 450-metrowej ścianie ma trudności 7c. Jasper zostawił w ścianie 30 spitów, 4 haki, 4 kości, 2 cooperheady. Drogę określa jako wymagającą, alpejską, klasyczną wspinaczkę.

Po zrealizowaniu celu wspinaczkowego pozostał jedynie powrót do cywilizacji, powrót został także zrealizowany samotnie. A tak Jasper podsumowuje trwającą w sumie 28 dni wyprawę:

Często w życiu rzeczy najbardziej istotne są trudne i wymagające. Dlatego je zapamiętujemy. Podczas tej wyprawy docierałem do granicy możliwości. To był wielka przygoda we wspaniałym otoczeniu! Absolutny szczyt. Doświadczyłem wielu wartościowych rzeczy. Absolutny klejnot w moim życiu!

Źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Prekursor [2]
    Az milo zobaczyc ze nasz rodak zostal prekursorem tego typu…

    8-09-2018
    rocko