24 września 2018 17:58

Niedziela na 23. Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju

Miniona niedziela była ostatnim dniem 23. Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. W Wielkim Namiocie odbyła się ceremonia rozdania nagród filmowych kultury górskiej. Odbyły się także spotkania z wybitnymi himalaistami i alpinistami. Uczestnicy festiwalu mogli wysłuchać między innymi Denisa Urubko i Adama Bieleckiego, który opowiadał o wyprawie na Gasherbrum. Niedziela to również panel dyskusyjny Spirit of Alpine Style z udziałem m.in. Andreja Štremfelja i Chrisa Boningtona.

Denis Urubko w Wielkim Namiocie (fot. Lucyna Lewandowska)

Niedziela w Lądku-Zdroju była kolejną okazją, by spotkać się z Denisem Urubko, który bez użycia butli z tlenem zdobył Koronę Himalajów jako piętnasty człowiek w historii! Do jego największych osiągnięć należą pierwsze wejścia zimowe na ośmiotysięczniki: Makalu, 9 lutego 2009 z Simone Moro oraz Gasherbrum II, 2 lutego 2011 z Moro oraz Amerykaninem Cory Richardsem.

Moim marzeniem jest robić wszystko z wolnością, pięknie. Zrozumieć drogę i pokonać ją wcześniej niż inni.

Denis Urubko

Rozmowa, którą ilustrowały filmy i zdjęcia z wypraw i treningów himalaisty, dotyczyła jego życia, marzeń i planów na przyszłość. Nie mogło zabraknąć rozmowy o wyprawie na K2, którą Urubko określił jako “jedno marzenie – K2, zimowe K2”. Przy okazji wspomnienia akcji ratunkowej na Nanga Parbat, do himalaisty dołączyła Elisabeth Revol.

Na zakończenie, Denis Urubko wykonał piosenkę “Cesarzowa Nepalu” autorstwa Olega Mitajewa.

Ostatniego dnia festiwalu Adam Bielcki opowiedział o wyprawie Gasherbrum Exploration Expedition 2018, której celem była eksploracja górskich masywów Gasherbrumów. Podczas wspinaczki Bieleckiemu towarzyszyli Jacek Czech i niemiecki himalaista Felix Berg. W ramach wyprawy, 16 lipca Adam Bielecki i Felix Berg stanęli na wierzchołku Gasherbruma II.

Adam Bielecki opowiada o #GasherbrumsExplorations2018 (for. Anna Migda)

***

W niedzielne popołudnie w Wielkim Namiocie odbyła się także ceremonia rozdania nagród, wręczanych za popularyzację kultury górskiej i ceremonia rozdania nagród filmowych. W 2013 roku trzy instytucje: Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju, Polski Związek Alpinizmu i Taternik postanowiły, że będą wspólnie dziękować tym osobom ze środowiska górskiego, które włożyły najwięcej starań w popularyzację kultury górskiej.

W trakcie ceremonii nagrodami uhonorowani zostali:

  • Ryszard Kowalewski, były wiceprezes Związku Polskich Artystów Plastyków
  • Krzysztof Baran, reaktywator magazynu „Taterniczek” i twórca czasopisma „Bikeboard”
  • Mirosław Wiśniewski, fotograf, taternik, alpinista, z wykształcenia lekarz medycyny

W trakcie dorocznej ceremonii honorowane są osoby, których wkład w górskie dziedzictwo jest nieoceniony. Archiwizują, dokumentują górskie dokonania, pokazują działalność górską i góry, tworzą kulturę górską, kształtują górskie postawy, są mentorami i wzorami do naśladowania.

Ceremonia rozdania nagród filmowych
(fot. Lucyna Lewandowska)

Niedziela to także moment przyznania festiwalowych nagród filmowych. Za Najlepszy Film o Górach Wysokich uznany został obraz “Addicted to Altitude”. W kategorii Najlepszy Film Wspinaczkowy zwycięzcą został “Reel Rock 12: Stumped”. Decyzją festiwalowego jury najlepszym obrazem w kategorii Człowiek i Góry zostało “Blue Heart”, a najlepszym filmem o Sportach Górskich – “Mira”. Wśród filmów polskich królował obraz “Dreamland” – otrzymał tytuł Najlepszego Filmu Polskiego. Za Najlepszy Film Krótkometrażowy uznano “My Big White Tighs and Me”.

Grand Prix w konkursie nagród filmowych otrzymał obraz “Dawn Wall”.

Ceremonia wręczenia nagród to już ostatni element Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. W trakcie gali rozdania nagród festiwal został oficjalnie zakończony!

***

Oprócz szerokiej gamy spotkań, prelekcji, pokazów filmowych i spotkań autorskich podczas Festiwalu odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące. Warsztaty literackie zgromadziły inspirujących pisarzy i twórców, GOPR przeszkolił uczestników z bezpiecznej eksploracji gór i jaskiń, a Janusz Gołąb przybliżył zdobywanie szczytów na rowerze. Najaktywniejsi wzięli udział w dwóch biegach na ponad ośmiotysięczny dystans, wspólnych treningach i sesjach jogi, w Parku Zdrojowym w krótkim wyścigu wzięły udział również dzieci. Najmłodsi bawili się w Festiwalowym Przedszkolu, odkrywając czy ananasy rosną na drzewach oraz jak daleko chodzą do szkoły dzieci w Himalajach.

Do zobaczenia za rok!
(fot. Michał Złotowski)

Podczas czterech dni festiwalu Lądek-Zdrój odwiedziło około 150 gości z 20 krajów. W jednym miejscu spotkało się 10 uczestników narodowej, zimowej wyprawy na K2. Ogłoszono zdobywców 9 Złotych Czekanów – po raz pierwszy w historii w innym miejscu niż Alpy. Po raz pierwszy przyznano też polskiego Czekana! Odbyło się 14 premier filmowych, a sam Festiwal Górski był pierwszą okazją, by spotkać Cholitas Escalodoras w Europie.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum