24 września 2018 17:53

Na liczniku „Biographie” 17 przejść – ostatnie należy do Stefano Carnatiego

Francuska Biographie oraz hiszpańskie La Rambla i Papichulo – to trzy najczęściej powtarzane drogi w stopniu 9a+ na świecie (ze wskazaniem na La Ramblę). Tę pierwszą poprowadził teraz Włoch Stefano Carnati.

Stefano Carnati na „Biographie” 9a+ (fot. Marco Zanone)

Stefano Carnati lat 20. Włoski utalentowany wspinacz, który wieku 18 lat błysnął przejściem Action Directe. Kilka miesięcy wcześniej powtórzył Goldrake 9a+ Adama Ondry w rejonie Cornalba, meldując się w łańcuchu dopiero jako trzeci, przed nim był jeszcze jego rodak Gabriele Moroni.

Tym razem Stefano na celownik wziął jedną z najgłośniejszych i najpiękniejszych dróg w stopniu 9a+, Biographie w Céüse. Od 2001 roku i premierowego przejścia Chrisa Sharmy drogę powtórzyło 16 wspinaczy. W tym zacnym gronie znalazł się także Piotrek Schab, który świętował we Francji w czerwcu tego roku. Rodzynkiem w męskim klubie pogromców francuskiego klasyka jest Amerykanka Margo Hayes, która wspięła się na Biographie dokładnie rok temu.

A przy okazji dobra wiadomości dla sympatyków wspinania w Céüse. Ukazał się nowy przewodnik po rejonie – topo opisuje w sumie 700 dróg, w tym 150 nowych linii, a także nowe sektory (między innymi Papillon z drogami do 7c i Plein Sud z łatwiejszymi propozycjami do 6c).

Brunka
źródło: 8a.nu. Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum