16 września 2018 17:15

Jakob Schubert pierwszym mistrzem świata w kombinacji! Innsbruck 2018

Historyczny moment i triumf gospodarzy! Pierwsze w historii mistrzostwo świata w kombinacji wywalczył Austriak Jakob Schubert.

Na scenę hali olimpijskiej w Innsbrucku zaraz po paniach wkroczyli panowie. Otwierające rywalizację trójboju czasówki wygrał Jan Hojer, ale istotne w ostatecznym rozrachunku okazały się miejsca Adama Ondry i Jakoba Schuberta. Pierwszy tę część rywalizacji skończył na 5. miejscu, a drugi na 2.

W rywalizacji boulderowej prawdziwym ciągiem na zwycięstwo wykazali się Schubert i Ondra. Zarówno Austriak, jak i Czech wywalczyli cztery topy i były to topy czasami wyrwane ostatkiem sił. Wspomnianego ciągu podczas całego przebiegu tej konkurencji zabrakło Japończykom. Wyraźnie po pierwszym wciągniętym bez problemu problemie pogubił się Harada, obecny mistrz świata w boulderingu.

Taki układ sił i znajomość potencjału zawodników startujących w ostatniej konkurencji – prowadzenie – sprawiły, że pytanie było w zasadzie jedno: Czy Ondra będzie lepszy w prowadzeniu od Schuberta? Kwestia zwycięstwa w kombinacji i mistrzowskiego tytułu wydawała się już rozstrzygnięta. Schubert nie wywalczyłby go tylko wtedy, gdyby w prowadzeniu był ostatni. Trudno to było sobie wyobrazić.

Ondra wykonał swoje zadanie prawie w 100% (patrz film powyżej). Finałową drogę pokonał omalże do końca, odpadając na dwa przechwyty przed ostatnią wpinką. W tej sytuacji jedynym zadaniem Schuberta było przejście do punktu lekko za połową drogi osiągniętego przez Jana Hojera. I o dziwo mogło to się nie zdarzyć. Wyraźnie zdenerwowany Austriak, czując na plecach nadzieje kilkutysięcznej publiczności a na szyi przyjemne łaskotanie tasiemki od zwisającego za chwilę na złota, wspinał się bardzo nerwowo…

Jakob Schubert mistrz świata w kombinacji, Innsbruck 2018

Jednak złota nie oddał… oczywiście przedarł się ponad wynik Hojera i mimo podpowiedzi konferansjera “to już jest złoto” parł dalej i ostatecznie wywalczył drugą pozycję w tej konkurencji. Austriak został pierwszym i bezapelacyjnym mistrzem świata w kombinacji! Wypełniona widzami olimpijska hala w Innsbrucku zgotowała mu owację na stojąco. I słusznie!

Mysza

Wyniki finałów kombinacji:

 1. SCHUBERT Jakob AUT 4 pkt.
 2. ONDRA Adam CZE 10 pkt.
 3. HOJER Jan GER 24 pkt.
 4. HARADA Kai JPN 60 pkt.
 5. NARASAKI Tomoa JPN 72 pkt.
 6. FUJII Kokoro JPN 90 pkt.

Miejsca Polaków w kombinacji:

 1. DZIEŃSKI Marcin POL
 2. DOBRZAŃSKI Maciej POL • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum