4 września 2018 10:44

Bogdanka Manaslu Polish Expedition 2018 [aktualizacja]

4 września 2018 rusza polska wyprawa na Manaslu (8156 m n.p.m.) – ósmy pod względem wysokości szczyt świata. Wyprawa zakłada zdobycie głównego wierzchołka oraz wierzchołka Manaslu East (Pinnacle) (7895 m n.p.m.). Ekspedycja jest częścią planu przygotowawczego w ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

Polscy himalaiści zaatakują Manaslu (fot. Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera – profil FB)

Wyprawa, pod kierownictwem Rafała Froni, ruszy 4 września do Nepalu, gdzie spędzi ponad 40 dni. Zasadniczym celem wyprawy jest powtórzenie drogi Kukuczki, Hajzera i Carsolio, którzy w dniach 9-10 listopada 1986 roku wspięli się bez używania tlenu, w stylu alpejskim, na wierzchołek południowy, a następnie trawersowali na wierzchołek główny.

Plan zakłada dotarcie od północnego wschodu na płaskowyż, założenie obozu na wysokości mniej więcej 7400 m, zejście do bazy na odpoczynek, a następnie przeprowadzenie ataku szczytowego z buforem bezpieczeństwa w postaci obozu na plateau.

Jednak nadrzędnym celem jest zdobycie doświadczenia wysokogórskiego dla części uczestników w ramach przygotowań do kolejnych wypraw (przykładowo: noclegi minimum na wysokości 7400 m n.p.m.) Ekspedycja na Manaslu otwiera etap długofalowych przygotowań do kolejnej zimowej próby zdobycia wierzchołka K2 (8611 m n.p.m.) – ostatniego niezdobytego zimą ośmiotysięcznika.

Rafał Fronia:

Naszym celem jest powtórzenie polsko-meksykańskiej drogi. Na pewno nie będzie to wybitne osiągnięcie w znaczeniu sportowym, jednak nie o to nam chodzi. W wyprawie wezmą udział alpiniści nie mający jeszcze doświadczenia w górach najwyższych. Będziemy obserwować, jak chłopcy radzą sobie na dużych wysokościach, jak odnajdują się w himalajskich realiach. Planujemy rozbić obóz 4 na plateau, na wysokości około 7400 m. Nocleg na tej wysokości zapewni nie tylko właściwą aklimatyzację, ale pozwoli także obserwować, jak uczestnicy wyprawy funkcjonują na dużych wysokościach.

Piotr Tomala, dyrektor PHZ:

Doświadczenie jest niezbędne do tego, by być dobrym himalaistą. Zaczynamy od nietrudnego technicznie ośmiotysięcznika, by dać młodym szansę zdobycia tego doświadczenia, zrobienie kroku dalej w rozwoju sportowym. Jako kierownik PHZ stawiam na ambitnych, zdeterminowanych i wszechstronnych wspinaczy. Moim celem jest kontynuacja dzieła moich  poprzedników, Artura Hajzera i Janusza Majera, ale także rozwój PHZ. Zachęcam młodych wspinaczy do przystępowania do programu, bo im liczniejszy i bardziej doświadczony będzie nasz skład osobowy, tym łatwiej będzie realizować ambitne cele, takie jak zimowe przejścia trudnych technicznie dróg na siedmio- i ośmiotysięcznikach.

W skład wyprawy wchodzą:

 1. Rafał Fronia – Sudecki KW
 2. Paweł Michalski – Łódzki KW
 3. Damian Bielecki – KW Katowice, Sakwa
 4. Mariusz Lange -KW Katowice
 5. Paweł Kopeć – Świętokrzyski Klub Alpinistyczny
 6. Grzegorz Bielejec – KW Katowice, KW Lublin
 7. Krzysztof Stasiak – KW Lubin
 8. Piotr Głowacki – KW Katowice

Wyprawa odbędzie się w okresie po-monsunowym: 4.09-17.10.2018. Przewidujemy, że będzie trwała 43 dni. Zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem akcja i potencjalny atak szczytowy, w zależności od szybkości aklimatyzacji i warunków pogodowych podczas akcji górskiej, planowane są na okres 5-12 października.

Partnerem Programu Himalaizm Zimowy 2016 -202 oraz Sponsorem Generalnym Wyprawy został producent węgla kamiennego Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

Aktualne informacje o wyprawie będą pojawiać się na profilu Polski Himalaizm Zimowy, Polski Związek Alpinizmu oraz na stronach polskihimalaizmzimowy.com i www.pza.org.pl.

źródło: PHZ, info własne
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  hmmmm [7]
  "Partnerem Programu Himalaizm Zimowy 2016 -202 oraz Sponsorem Generalnym Wyprawy…

  6-09-2018
  kanadol