12 września 2018 16:18

„Biuletyn WEGA” nr 10/2018

Ukazał się dziesiąty numer „Biuletynu WEGA”, tworzonego przez Małgorzatę i Jana Kiełkowskich. Tradycyjnie pełen historycznych materiałów, m.in. 240 rocznica zdobycia Triglava, 110. rocznica pierwszego wejścia na Huascaran Norte, 60. rocznica pierwszego wejścia na Rakaposhi. Ponadto tradycyjny bonus, tym razem to skan przewodnika po Skałkach Rzędkowickich, który ukazał się w 1977 roku.

“Biuletyn WEGA” nr 10/2018

“Biuletyn WEGA” nr 10/2018

Redaktorzy biuletynu piszą:

W dziesiątym numerze biuletynu między innymi przypominamy znów kilka rocznic, np. 240. rocznicę pierwszego wejścia na Triglav czy 45 gliwickiej wyprawy do włoskiej jaskini Spluga della Preta. W dziale kulturalnym wspominamy pierwsze wydanie, sprzed 40 lat, naszego przewodnika po Skałkach Rzędkowickich; w Suplemencie przedstawiamy kolejnych Wegantów i zamieszczamy kilka uzupełnień haseł opublikowanych w tomach VI i VII WEGA.

W dziale kolekcji przedstawiamy osiem obrazów z większego zbioru malarstwa górskiego, skompletowanego przez Stanisława Pisarka. Jak zwykle nie odnotowujemy aktualności; robią to czasopisma oraz liczne portale internetowe, zajmujące się tematyką górską. My natomiast staramy się dokumentować oryginalnymi przekazami opisywane w kolejnych numerach wydarzenia historyczne.

Biuletyn WEGA jest publikacją niekomercyjną, związaną z Wielką Encyklopedią Gór i Alpinizmu. Staramy się docierać do twórców ilustracji czy fotografii, prezentowanych na jego łamach, zawsze podajemy nazwiska autorów, jeśli tylko je znamy. W innych przypadkach robimy wszystko, oczywiście, aby ustalić ich nazwiska, choć nie zawsze się to udaje. Prosimy o pomoc w tych sprawach.

Cieszymy się na spotkanie w Skałkach Rzędkowickich w ostatni weekend września (tzn. 29-30.09.2018). Liczymy na piękną pogodę, a w sobotę w samo południe na nasz kolejny portret zbiorowy z Okiennikiem Rzędkowickim w tle.

Biuletyn ukazuje się w formacie PDF i można pobrać go tutaj: „Biuletyn WEGA” nr 10/2018. Bonus, którym jest przewodnik wspinaczkowy, znajdziecie tutaj: „Skałki Rzędkowickie”, Małgorzata i Jan Kiełkowscy, 1977.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum