27 sierpnia 2018 15:40

Zmarł Tom Frost (1937-2018)

24 sierpnia w wieku 81 lat zmarł Tom Frost. Tom był jednym z pionierów wspinaczki oraz fotografii wspinaczkowej w okresie „złotej ery“ Yosemite.

Tom Frost (fot. Flatlander Films)

Tom Frost urodził się w 1937 roku w Hollywood. W 1958 roku, jako świeżo upieczony absolwent Stanford University, trafił po raz pierwszy do słynnej Doliny. Olbrzymie granitowe ściany Yosemitów miały stać się jego domem oraz miejscem realizacji nieustającej przez długie lata pasji. Realizując śmiałe projekty, wraz lub równolegle, do wspinaczy takich jak Royal Robbins, Chuck Pratt czy Yvon Chouinard, Frost współtworzył historię tzw. „złotej ery“ wspinania w Yosemite.

Royal Robbins był głównym partnerem wspinaczkowym Frosta. To właśnie wraz z nim (towarzyszyli im również Joe Fitschen i Chuck Pratt) dokonał pierwszego powtórzenia The Nose. Wyczyn był wyjątkowy ze względu na rekordowy czas – wspinacze ukończyli drogę w 7 dni.

Już rok później Frost, Pratt i Robbins poprowadzili drugą drogę na El Capitanie – słynny Salathé Wall. Przejście zajęło wspinaczom tylko 9 i pół dnia, z czego 6 dni trwała wspinaczka przez nieznany do tamtej pory teren powyżej 1/3 wysokości ściany. Trójka wspinaczy użyła 13 boltów – dla porównania pierwsi zdobywcy The Nose (Warren Harding, Wayne Merry i George Whitmore na przełomie 1957/58) podczas trwającej 47 dni akcji użyli 125 boltów. To wyjątkowe przejście Salathé Wall sygnalizowało koniec ery oblężniczej wspinaczki hakowej, a zbliżający się czas przejść klasycznych na bigwallach doliny Yosemite.

Royal Robbins, Tom Frost, Chuck Pratt po przejściu Salathé Wall (fot. arch. Royal Robbins)

W 1964 roku Frost, Robbins, Pratt oraz Yvon Chouinard dokonali kolejnego rewolucyjnego przejścia. Podczas jednej akcji wspinacze przeszli North America Wall – w tym czasie jedną z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych na świecie.

Działalność Toma Frosta nie ograniczała się jednak wyłącznie do Doliny. Pozostawił on również swoje ślady w Kanadzie, Alpach i Himalajach. Na wyszczególnienie zasługują: przejście Hidden Pillar of Freney w masywie Mont Blanc (1963 r), pierwsze wejście na Mount Kangtega (w tym samym roku, wraz z Edmundem Hillarym), czy przejście Lotus Flower Tower w (1968). Odegrał też ważną rolę w wyprawie, której członkowie dokonali pierwszego przejścia Południowej Ściany Annapurny w 1970 r. (sam Frost nie zdobył szczytu).

W późniejszych latach Frost zrobił bardzo wiele dla środowiska wspinaczkowego. Między innymi przyczynił się do zachowania historycznego obozowiska wspinaczy w Yosemite – Camp 4. Przez wielu zapamiętany będzie równeiż jako utalentowany fotograf, który na swoich czarno-białych zdjęciach zapisał wyjątkowo barwny okres rozwoju wspinaczki w kalifornijskiej Dolinie.

Podobnie jak Yvon Chouinard, Frost podkreślał również często nie tylko wartość stylu wspinaczkowego, dążenia do przejść klasycznych, bez użycie stałych punktów asekuracyjnych, ale też ogólny wpływ człowieka na środowisko. Niemal 50 lat temu pisał o zrównoważonym rozwoju i potrzebie ochrony natury.

Motto, według którego żył Tom Frost, i które w dalszym ciągu może być źródłem inspiracji, brzmi:

How you do anything is how you do everything.

W krótkim filmie o wspinaniu i fotografii Toma opowiadają wspinacze, partnerzy:

Michał Gurgul
źródło: rockandice.com, planetmountain.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum