26 sierpnia 2018 09:09

Zmarł Jeff Lowe (1950-2018)

24 sierpnia zmarł Jeff Lowe, jeden z największych i najważniejszych alpinistów swojej generacji. Od lat cierpiał na nieznaną chorobę neurodegeneracyjną.

Jeff Lowe na Ama Dablam,1979 rok (fot. Tom Frost)

***

Jeff Lowe był niezwykłą postacią światowego wspinania, postacią nietuzinkową. Wytyczył setki dróg, stał się pionierem lodowej i mikstowej wspinaczki w Ameryce. Jego książka The Ice Experience (1979) miała duże znaczenie dla rozwoju wspinania lodowego. Był także wynalazcą i konstruktorem sprzętu wspinaczkowego (więcej o jego działalności na tym polu TUTAJ). Był członkiem honorowym American Alpine Club i British Alpine Club.

Jedną z najgłośniejszych i najbardziej niesamowitych dróg Jeffa Lowe’a była wytyczona przez niego w 1991 roku, samotnie, Metanoia (5.10 M6 A4 VII, 1800 m) na północnej ścianie Eigeru. Droga doczekała się powtórzenia dopiero po 25 latach[!], a pokonał ją zespół Thomas Huber, Roger Schäli i Stephan Siegrist.

Metanoia miała w życiu Lowe’a szczególne znaczenie. Była nie tylko nieprawdopodobnym, wyjątkowo ryzykownym wyczynem wspinaczkowym, ale była też granicznym momentem w jego życiu osobistym. Te „9 dni w próżni” – jak nazwał Thomas Huber pobyt Lowe’a na Eigerze – miały jakże symboliczne znaczenie.

Właśnie pod takim tytułem, Metanoia, Jim Aikman nakręcił w 2014 roku film portretujący amerykańskiego alpinistę. Powstał piękny dokument o przemijaniu – schodzeniu z samego szczytu i zetknięciu się z własną śmiertelnością. Nagrodzony na prestiżowym festiwalu w Kendal, polską premierę miał na 14. KFG, pisaliśmy wtedy o nim tak:

W słowie Metanoia mieści to, co jest istotą filmu – transformacja w sposobie myślenia, widzenia świata i podejścia do życia bohatera. Metanoia to obraz wyjątkowo kreatywnego wspinacza, mistrza w swoim fachu, niezwykle pewnego, w tym co robi, a zarazem portret człowieka błądzącego, nie do końca pogodzonego ze swoim życiem i z ludźmi, którzy mu w nim towarzyszą. To wreszcie filmowa, mocna refleksja o przemijaniu, zetknięciu się ze śmiertelnością i sposobie radzenia sobie z tym, co nieodwracalne.

W 2017 roku Jeff Lowe został laureatem nagrody Piolets d’Or Carrière (Lifetime Achievement Award), przyznawanej za całokształt dokonań w górach. Organizatorzy napisali wówczas o nim: „Amerykański wspinacz, który kilkukrotnie dokonał rewolucji w alpinizmie”.

Odszedł wyjątkowy człowiek i niesamowity wspinacz…

Brunka
źródło: rockandice.com

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum