1 sierpnia 2018 13:05

Złote Czekany. Znamy nagrodzone przejścia!

Poznaliśmy laureatów Złotych Czekanów (Piolets d’Or) za przejścia dokonane w 2017 roku. Najważniejszą światową nagrodę alpinistyczną otrzymają trzy zespoły – czeski, japoński oraz francuski. Przyznano także dwa wyróżnienia.

Piolets d’Or 2018

W uzasadnieniu wyboru właśnie tych przejść, spośród tzw. szerokiej listy, czytamy:

Styl alpejski na wysokich szczytach to zgoda na samotność. Tam wysoko tylko siła umysłu utrzymuje nas przy życiu. Gdy wysokość połączy się z techniczną wspinaczką, osiąga się najwyższy poziom, wymagający zaangażowania i szczęścia. Takie wspinaczki spotyka się rzadko, a ogromna niepewność na starcie sprawia, że niewiele jest zespołów gotowych do podjęcia takiego wyzwania.

W tym roku trzy przejścia należały do tej wyjątkowej kategorii. Wszystkie wymagały wysokiego poziomu wytrwałości i motywacji, a niektórzy wspinacze podejmowali wielokrotne próby przed ostatecznym sukcesem. Wszystkie przejścia spełniają najwyższe walory alpinistyczne.

Niedokończona “Droga Czeska” na GI została dokończona (fot. altitude)

Złoty Czekan odbiorą Marek Holeček i Zdeněk Hák, którzy w lipcu ubiegłego roku zdobyli Gasherbrum I (8068 m). Czeski zespół wszedł na ten drugi co do wysokości szczyt Krakorum nową drogą południowo-zachodnią ścianą. Dla Holečeka było to już kolejne spotkanie z górą i projektem wytyczenia nowej drogi na południowo-zachodniej ścianie. W 2013 roku podczas jednej z prób (właśnie z Holečekiem) na drodze zginął wybitny wspinacz i działacz czeski Zdeněk Hrubý.

Przebieg drogi Japończyków na płn.-wsch. ścianie Shispare (fot. Hiraide/Nakajima)

Jury za równie wartościowe przejście uznało dokonanie japońskiego zespołu Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima na Shispare (7611 m) w Karakorum, które zostało nagrodzone także Azjatyckim Złotym Czekanem. Wspinaczka Japończyków trwała 4 dni – wspinacze spędzili 3 noce w ścianie. Na szczycie Shispare stanęli 22 sierpnia br., po ukończeniu nowej drogi na pn.-wsch. ścianie. Japończycy napotkali trudności techniczne dochodzące do M6, WI5. Więcej o przejściu przeczytacie tutaj.

Francuska droga (2200 m, WI6 M5+) na południowej ścianie Nuptse (fot. Degoulet/Guigonnet/Millerioux)

Trzecie nagrodzone przejście należy do Francuzów. Zespół Helias MilleriouxFrederic Degoulet i Benjamin Guigonnet wytyczył nową drogą na południowej ścianie Nuptse i zdobył wierzchołek północno-zachodni (7742 m). 2-kilometrowa południowa ściana Nuptse jest bardzo dużym wyzwaniem alpinistycznym. Francuzi znaleźli tam duże nagromadzenie trudności – WI5 i więcej. Przejście wymagało 5 biwaków w ścianie i jednego w zejściu. Więcej tutaj.

Jury zdecydowało się także przyznać dwa specjalne wyróżnienia.

Obscured Perception (1,400m, WI5 M6 A0 70°), południowo-zachodnia ściana Nilkanth (fot. Tad McCrea)

Pierwsze otrzymał zespół w składzie Chantel Astorga, Anne Gilbert Chase, Jason Thompson. Amerykański team przeszedł jako pierwszy techniczną zachodnią grań Nilkanth (Nilkantha, 6596m) w Himalajach Garhwalu.  1400-metrowe Obscured Perception osiąga trudności WI5 M6 A0 70° i wymagało 5 dni w ścianie.

Alex Honnold podczas sołowki na El Capitan (fot. Reel Rock)

Drugie wyróżnienie przypadło Alexowi Honnoldowi. Jury wspomina o jego górskich przejściach na Alasce oraz Ziemi Królowej Maud (Antarktyda), ale także niesamowitej solówce na Freeriderze na El Capitan.

Tegorocznym laureatem prestiżowego Piolet d’Or Carrière (Lifetime Achievement Award), przyznawanego za całokształt dokonań w górach, będzie Słoweniec Andrej Štremfelj!

Jury tegorocznej nagrody to: Mick Fowler, Yannick Graziani, Jordi Corominas, Walery Babanow, Silvo Karo, Rafał Sławiński i Kelly Cordes.

Wręczenie tej prestiżowej nagrody będzie miało miejsce podczas Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju (20-23 września).

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum