12 sierpnia 2018 08:18

Nie żyje Przemek Shamick Byszewski

2 sierpnia w wypadku na rzece Gatineau w Kanadzie zginął Przemek Shamick Byszewski (67 lat), wspinacz i eksplorator, niezwykle zasłużony dla rozwoju wspinania w Tajlandii.

Przemek Shamick Byszewski (fot. David Kaszlikowski)

Przemek urodził się w Polsce, ale wraz z rodzicami wyemigrował do Kanady. Od początku lat 90. jego pasją stało się eksplorowanie tajlandzkich rejonów wspinaczkowych. Latem pracował jako stolarz w Kanadzie, zimą wspinał się w Tajlandii. Wytyczył dziesiątki dróg, m.in. popularną 5-wyciągową Heart of Darkness na Cat Wall (Tonsai).

Przemek Shamick Byszewski z podstawowym narzędziem ekipera (fot. escaladequebec.com)

Społeczność wspinaczkowa docenia go za ogromny wysiłek włożony w reekipację istniejących dróg w Tajlandii. Przez lata wymienił skorodowaną asekurację (ten proces jest niezwykle intensywny zwłaszcza w nadmorskich rejonach wspinaczkowych) na niezliczonej liczbie dróg. Jak piszą jego koledzy z Thaitanium Project:

był w forpoczcie reboltingu … reekipował więcej dróg niż ktokolwiek inny.

O działalności Przemka w Tajlandii pisała u nas Eliza Kubarska w relacji z eksploracyjnej wyprawy do Zatoki Ha-Long (2003 rok). Później wspinali się i eksplorowali azjatyckie rejony wielokrotnie, o czym we wspomnieniu o Przemku pisze na Facebooku David Kaszlikowski:

We say goodbye to our dear friend Przemek Shamick Byszewski today. One of the most colorful figures of tropical climbing…

Opublikowany przez Davida Kaszlikowskiego Sobota, 11 sierpnia 2018

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum