13 sierpnia 2018 07:48

Latok I zdobyty od północy!

Wspaniałe wieści dotarły z Pakistanu. Zespół Ales Česen, Luka Stražar i Tom Livingstone dokonał wejścia na Latok I.  Północne zerwy tego siedmiotysięcznego szczytu były celem wielu znakomitych zespołów i uważane są jeden z najważniejszych i najtrudniejszych celów alpinistycznych w Karakorum. Jest to dopiero drugie wejście w historii na ten trudny szczyt.

Latok I i Latok II (fot. Josh Wharton ). Drogi i linie prób: 1. Amerykańska próba z 1978 roku (Jim Donini, Michael Kennedy, Jeff Lowe i George Lowe); 2. Północno-zachodnia grań Latok II (Alvaro Novellon i Oscar Perez, 2009; 3. Linia próby Josha Wartona, Colina Haleya i Dylana Johnsona, 2009 (wys. 5900 m); 4. linia próby japońskich Giri-Giri-Boys (Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato i Katsutaka ‘Jumbo’ Yokoyama) na ścianie północnej, 2010, wys. 5900 m; a. projekt Josh Warton (2010); b. projekt wyprawy petersburskiej (2012).

Jeszcze nie wiemy jaką dokładnie drogą wspinał się słoweńsko-brytyjski zespół, oficjalnym celem wyprawy był słynny północny filar góry. Filar, na którym w lipcu miała miejsce tragedia – zginął rosyjski alpinista, i następnie z napięciem śledziliśmy przebieg niesamowitej akcji ratunkowowej po jego partnera, Aleksandra Gukowa. 11 sierpnia słoweński związek opublikował informację:

Aleš, Tom i Luka – wróciliśmy do bazy kilka godzin temu, wspięliśmy się w nową drogą na północnej ścianie Latoki I. Spać… spać.

Aleš Česen, Tom Livingstone i Luka Stražar

Aleš Česen, Tom Livingstone i Luka Stražar

Zapewne wkrótce poznamy szczegóły wspinaczki, która ma szansę być jedną z najważniejszych w tym sezonie, a może nawet w ostatniej dekadzie.

Sam szczyt został zdobyty w 1979 roku od południa przez wyprawę japońską (19 lipca – Tsuneo Shigehiro, Sin’e Matsumi i Yu Watanabe, 22 lipca – Hideo Muto, Jun’ichi Oku i Kota Endo). Od tego momentu na szczycie nie stanął żaden zespół.

Na północnym filarze Latok I (7145 m) wiele znakomitych zespołów nawet nie zbliżyło się do kluczowych trudności drogi występujących na wysokości około 7000 metrów, pokonanych w pierwszej próbie przejścia filara w 1978 roku przez zespół Jim DoniniMichael KennedyGeorge Lowe i Jeff Lowe. Czwórka Amerykanów (najlepszych ówczesnych alpinistów amerykańskich) spędziła w ścianie 21 dni, przechodząc około 100 wyciągów. Kiedy główne trudności drogi mieli już za sobą, a od szczytu dzieliły ich trzy długości liny, jeden z członków zespołu Jeff Lowe zaczął zdradzać objawy choroby wysokościowej. W tej sytuacji zespół podjął decyzję o wycofie.

Lista światowej klasy wspinaczy, którzy wycofali się spod północnych ścian Latoka I, jest naprawdę imponująca, wystarczy przytoczyć tylko niektóre z nazwisk: John Bouchard, Doug Chabot, Catherine Destivelle, Colin Haley, Wojtek Kurtyka.

Mysza

Źródło: PZS
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum