30 sierpnia 2018 08:35

Gala wręczenia Złotych Czekanów na XXIII Festiwalu im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

W tym roku, dzięki gali rozdania Złotych Czekanów, Lądek-Zdrój na chwilę stanie górską stolicą naszego globu. To najważniejsza nagroda wspinaczkowa świata, która w tym roku będzie przyznana właśnie na Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady. Między 20 a 23 września do malutkiego Lądka-Zdroju zjadą tysiące entuzjastów gór i wspinania z przeszło 20 krajów. 

Złote Czekany (Piolets d’Or) przyznawane są przez francuską organizację Groupe de Houte Montagne. Spośród wszystkich przejść poprzedniego roku wybierane są te najtrudniejsze, dokonane w stylu alpejskim.  Gośćmi festiwalu będą tegoroczni laureaci – czeski zespół Marek Holeček, Zdeněk Hák, francuskie trio – Frédéric Degoulet, Benjamin Guigonnet, Hélias Millerioux oraz japoński zespół Kazuya Hiraide i Kenro Nakajima. Przyjedzie także Chantel Astorga – amerykańska wspinaczka, która w imieniu zespołu odbierze wyróżnienie za wybitne kobiece osiągnięcia wspinaczkowe.

Oprócz nagród za konkretnie osiągnięcia, przyznawana jest też nagroda za całokształt działalności górskiej – Lifetime Achievment. W tym roku w Lądku-Zdroju odbierze ją Andrej Stremfelj, wybitny słoweński himalaista i przewodnik górski.

Andrej Stremfelj – laureat nagrody za całokształt działalności górskiej

Ceremonia rozdania Złotych Czekanów, podczas której na scenie oprócz tegorocznych nagrodzonych pojawią się również inni wybitni wspinacze, rozpocznie się w Wielkim Namiocie w sobotę, 22 września o 19:45.

***

Nieczęsto wiadomości ze świata lin i skał przebijają się do głównego nurtu informacji. Tak się jednak stało po wytyczeniu najtrudniejszej wielowyciągowej drogi na świecie – The Dawn Wall na El Capitanie w Yosemitach. Sam Barack Obama na twitterze gratulował autorom przejścia – Kevinowi Jorgesonowi i Tommy’emu Caldwellowi. I właśnie Tommy Caldwell przybędzie do Lądka-Zdroju, aby zaprezentować swój film „The DawnWall”. Tommy to wybitny amerykański wspinacz, o którym usłyszeliśmy tylko w tym roku parokrotnie, kiedy raz za razem wraz z Alexem Honnoldem bił rekordy prędkości na drodze The Nose, schodząc poniżej bariery 2 godzin.​

Co jest kluczem do sukcesu wg Caldwella? Jak sam mówi: „Jeśli aspirujesz do wspinaczki w górach, lub jakiejkolwiek wielowyciągowej eksploracji, to koniecznie musisz zostać “Blue Collar Climber”. “Blue collar climbing” to brudne, mokre przerysy zazwyczaj ze słabą asekuracją. Większość ludzi jest tym przerażona i nigdy nie wspina się w takich formacjach. To wymaga od nas przełamania się, bardziej niż cokolwiek innego. Po prostu włóż kask i zaklinuj swoje ciało w tym parchu. Użyj łokci i ramion, pośladków, głowy… czegokolwiek, co pozwoli ci wyjść do góry. Jeśli potrafisz to zrobić, to cały wspinaczkowy świat wielkich ścian będzie dla ciebie otwarty!”

Z Tommy’m Caldwellem będzie można spotkać się w sobotę, 22 września, po projekcji filmu „The DawnWall”, która rozpocznie się o godz. 17:15. To premierowy w Polsce pokaz filmu, który po festiwalu, od 4 października, będzie można zobaczyć w kinach w całej Polsce.

Z Boliwii do Polski. Pierwszy raz za granicą

Boliwia to kraj górski, którego stolica La Paz położona jest na wysokości ponad 3000 metrów n.p.m. Jeżeli do tego dodamy, że gospodynie zbuntowały się przeciwko górskiej dominacji swoich mężów – przewodników górskich i same ubrały na tradycyjne boliwijskie stroje ludowe uprzęże wspinaczkowe oraz raki, a do rąk wzięły czekany i ruszyły w góry, to szykuje się fascynująca uniwersalna opowieść o sile marzeń, emancypacji i drodze do sukcesu.

Dora Magueño i Lita Gonzales (Cholitas Escaladoras) po raz pierwszy opuszczą rodzinną Boliwię i będą gośćmi festiwalu. W sobotę o 13:45 opowiedzą swoją fascynującą historię.

Dora Magueño i Lita Gonzales – Cholitas Escaladoras

Wspomnienie Tomasza Mackiewicza

Tomasz Mackiewicz zapragnął zdobyć Nangę Parbat już wiele lat temu. Zimą tego roku na nią wszedł, ale za sukces zapłacił najwyższą cenę. Wspominać go będzie żona – Anna Solska-Mackiewicz, Elisabeth Revol, z którą zdobył upragniony szczyt i Marek Klonowski. Oprawę muzyczną zapewni Grubson.

Elisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz

To tylko ułamek programu tegorocznego festiwalu. Szczegółowy program dostępny jest na stronie: www.festiwalgorski.pl.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum