13 sierpnia 2018 10:02

Dani Arnold przebiega Filar Walkera w 2 godziny!

Dani Arnold dokonał kolejnego niesamowitego przejścia. Szwajcarowi przebiegnięcie słynnej północnej ściany Grandes Jorasses (4208) zajęło zaledwie 2 godziny i 4 minuty…

“Filar Walkera” na Grandes Jorasses (fot. daniarnold.ch)

Drogi Cassina na wybitnym Filarze Walkera nie trzeba przedstawiać. Biegnie przez północną 1200-metrową ścianę Grandes Jorasses wprost na wierzchołek. Została wytyczona w 1938 roku przez zespół Cassin/Esposito/Tizzoni. Jej trudności to ED-, 6a, A1 (o jej pierwszym przejściu przeczytacie w tekście: Ważne postacie alpinizmu. Riccardo Cassin – człowiek z kamienia).
Drogę, która do dzisiaj jest sporym wyzwaniem alpinistycznym (zwykle jej przejście zajmuje ok. 2 dni), Arnold przebiegł 27 lipca w zaledwie 2 godziny i 4 minuty. Brrr….

Dotychczasowy rekord na północnej ścianie Grandes Jorasses należał do śp. Ueli Stecka. Przebiegł on nieodległą, ale mającą bardziej lodowy charakter droge Colton-MacIntyre w czasie 2 godzin 21 minut.

Arnold przygotowywał się do solówki skrupulatnie. Przed rekordowym przejściem pokonał drogę 3-krotnie (ostatni raz na 2 tygodnie przed przejściem). Szwajcar musiał poczekać na odpowiednie warunki. Linia jest w większości (80%) skalna. Nie mogło być mokro, ani zbyt sucho (wtedy pojawia się duże ryzyko spadających kamieni). Po przejściu powiedział:

Jestem niesamowicie szczęśliwy i dumny z tego przejścia. Z perspektywy czasu warto było poczekać na właściwy dzień. Nawet, jeśli było to dla mnie trudne, ponieważ jestem dość niecierpliwy. Ale wszystko musiało się zgrać: na ścianie o wysokości 1200 metrów, choć brzmi to może śmiesznie, w końcowym rozrachunku robi różnicę, czy idziesz 2 metry w tą, czy w tą.

Dani Arnold

Dani Arnold (fot. mammut.com)

Szwajcar to chyba obecnie największy specjalista od mrożących krew w żyłach alpejskich solówek. Usłyszeliśmy o nim, gdy w 2011 roku pobił samego Ueliego Stecka, ustanawiając nowy rekord przejścia słynnej północnej ściany Eigeru (Steck odzyskał swój rekord na Eigerze w 2015 roku).

W 2015 roku Dani zmierzył się z kolejną słynną północną ścianą i w rekordowym czasie pokonał Matterhorn.

Arnold dość regularnie wspina się samotnie także w lodospadach, np. w 2014 roku przeszedł bez liny słynną Crack Baby IV WI6 a w styczniu 2016 roku Beta Block Super WI7.

Mysza

Źródło: daniarnold.ch
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum