24 sierpnia 2018 19:11

Barbara Zangerl i Jacopo Larcher na najtrudniejszej drodze północnej ściany Eigeru – „Odyssee”

W połowie sierpnia tego roku Barbara Zangerl i Jacopo Larcher poprowadzili na Eigerze Magic Mushroom 7c+ (20 wyciągów, 600 m). Ale owiana mroczną sławą północna ściana kusiła zespół czymś dużo poważniejszym – wyzwaniem była dla nich droga Odyssee.

Barbara Zangerl na północnej ścianie Eigeru – „Odyssee” (fot. Paolo Sartori)

1400 metrów, 33 wyciągi i trudności 8a+. Takie „parametry” ma linia Odyssee, najtrudniejsza, po jakiej można wspiąć się na północnej ścianie Eigeru. Wypatrzyli ją w 2009 roku Szwajcar Roger Schäli i Niemiec Robert Jasper, a kilka lat później dołączył do nich Włoch Simon Gietl. Panowie ostatecznie otworzyli drogę dopiero w 2015 roku. Tym samym zdetronizowana została najtrudniejsza dotąd na ścianie Paciencia 8a.

Nie jest tajemnicą, że pogoda na Eigerze rzadko bywa dla wspinaczy łaskawa. Przekonali się o tym autorzy drogi, którzy wielokrotnie wracali na ścianę, krok po kroku otwierając od dołu kolejne partie drogi. Przekonali się też Barbara i Jacopo, którzy zaczęli wspinaczkę w deszczu, i właściwie bliscy byli rezygnacji.

„Odyssee” – wspina się Jacopo Larcher (fot. Paolo Sartori)

Barbara Zangerl tak pisze na swoim profilu:

(…) Niełatwo jest trafić na idealne okno pogodowe z dobrymi warunkami na długie drogi. Może się to zamienić w  poważną przygodą. Tak właśnie czuliśmy się, pokonując klasycznie wszystkie 33 wyciągi. Niezapomniane doświadczenie. Niektóre mokre odcinki piekielnie nas wystraszyły, byliśmy bliscy poddania się. Ale cała przygoda skończyła się szczęśliwie, oboje zrobiliśmy całość klasycznie w ciągu czterech dni.

***

Odyssee pokonuje najbardziej stromą i wymagającą część północnej ściany. Jej dolna część jest wspólna z Drogą Heckmaira. Na kilku odcinkach linia krzyżuje się z drogami La Vida es Silbar (7c, Daniel Anker, Stephan Siegrist, 1999) i Paciencia (8a, Stephan Siegrist, Ueli Steck, 2008). Więcej o powstaniu Odyssee TUTAJ.

Północna ściana Eigeru – żółta linia to „Odyssee” (fot. Frank Kretschmann / http://www.funst.de)

Brunka
źródło: profil FB B. Zangerl 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum