18 lipca 2018 13:04

“Wyżej niż kondory” Wiktora Ostrowskiego, kolejne wydanie

Ukazało się kolejne wydanie książki “Wyżej niż kondory” autorstwa Wiktora Ostrowskiego. To jedna z klasycznych pozycji polskiej literatury górskiej.

Wyżej niż kondory (Wiktor Ostrowski)

Wyżej niż kondory (Wiktor Ostrowski)

Wiktor Ostrowski (1905-1992), wspinacz i podróżnik, dokonał wielu pierwszych wejść w Tatrach (np. przejście z Wiesławem Stanisławskim i Bolesławem Chwaścińskim środka północnej ściany Małego Kieżmarskiego Szczytu), wyprawiał się w Alapy, na Kaukaz, do Afryki. Swoje wyprawy opisywał w licznych artykułach i książkach, czym przyczynił się do popularyzacji Andów w Polsce.

Wiktor Ostrowski (fot. arch. Biblioteki-Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires)

Wiktor Ostrowski (fot. arch. Biblioteki-Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires)

“Wyżej niż kondory” to reporterska opowieść o Pierwszej Polskiej Wyprawie Andyjskiej (1933-34). W jej skład weszli Stefan DaszyńskiJan DorawskiAdam KarpińskiKonstanty Narkiewicz-JodkoStefan Osiecki i autor Wiktor Ostrowski. Była to pionierska eskapada w nieznane góry, podczas której szóstkę wspinaczy połączyło braterstwo liny. Polacy dokonali wejść na kilka dziewiczych szczytów (m.in. Cerro Mercedario 6670 m). Wytyczyli także drogę na dziewiczej wschodniej ścianie Aconcagua (6960 m). Droga  stała się popularna i nazywana jest Ruta de los Polacos. Na argentyńskich mapach znajdziemy takie nazwy, jak Glaciar Ostrowski i Glaciar Karpiński, a także El Pico Polaco.

Książka opublikowana przez Sklep Podróżnika została opracowana na podstawie wydania z 1989 roku, które ukazało się jeszcze za życia Wiktora Ostrowskiego. Została uzupełniona o przypisy, a Wojciech Lewandowski napisał rozdział o uczestnikach wyprawy oraz opisał, jak dzisiejsze Andy różnią się od tych, w których eksplorowała przedwojenna wyprawa. Pierwsze wydanie ukazało się w 2014 roku.

Książka “Wyżej niż kondory” jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum