18 lipca 2018 12:28

Wystawa”Tatry całe przede mną. Taternictwo w okresie międzywojennym” – od 19 lipca w Dolinie Roztoki

Od 19 lipca w Schronisku w Dolinie Roztoki będzie można oglądać wystawę “Całe Tatry przede mną. Taternictwo w okresie międzywojennym”. Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Ze strony schroniskoroztoka.pl:

Ten cytat, zaczerpnięty z pism Mariusza Zaruskiego, jest myślą przewodnią naszej wystawy. Tatry stały się dla ludzi, o których opowiada ta wystawa, życiową drogą i czymś absolutnie najważniejszym w ich życiu. Wiesław Stanisławski, Wincenty Birkenmajer, Kazimierz Kupczyk, Stanisław Motyka, Wawrzyniec Żuławski  i wielu innych. Pokolenie wspinaczy okresu międzywojnia wniosło w nasze najwyższe góry nową jakość. Pokonało mnóstwo wspaniałych ścian i dróg o najwyższym stopniu trudności. Mądrzy mówią, że prawdziwa pasja do Gór nie zna żadnych granic. I mają rację(…)

Najważniejsi w tej opowieści są więc polscy wspinacze tamtego pokolenia. I chociaż cena pasji była bardzo wysoka – większość z nich straciło w górach życie – to jednak do dzisiaj ich osiągnięcia nie pokryły się kurzem, są wciąż wspaniałe i zachowały młodzieńczą świeżość. O nich jest nasza wystawa.

Więcej o wystawie w zapowiedzi na stronie schroniskoroztoka.pl.

Organizatorzy wystawy: Schronisko Roztoka, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Wybór zdjęć: Rafał Kossowski, Rafał Jabłoński-Zelek i Wojciech Szatkowski

Wystawa potrwa do 30 września br.

źródło: schroniskoroztoka.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum