17 lipca 2018 14:38

Pechowa wyprawa na Broad Peak. Wypadek Stando Vrby

O ogromnym pechu może mówić międzynarodowy zespół, którego celem było wytyczenie nowej drogi na Broad Peak. Podczas próby na Broad Peak North poważnego urazu doznał kolejny członek zespołu – Stando Vrba.

Nocna akcja ratowania Stando Vrba na Broad Peak

Nocna akcja ratowania Stando Vrba na Broad Peak (fot. FB K. Tekiel)

4-osobowy zespół w składzie Rick Allen, Sandy Allan, Stando Vrba i Kacper Tekieli miał w planie wytyczenie nowej drogi na Broad Peak. Najpierw podczas aklimatyzacji na drodze normalnej zaginął i szczęśliwie został odnaleziony Rick Allen. Teraz podczas próby wytyczenia nowej drogi na Broad Peak North poważnego urazu doznał Stando. Jego partner w tej próbie, Kacper Tekieli pisze:

Po opuszczeniu wyprawy przez Sandiego i Ricka, wybraliśmy się ze Standą na północną ścianę Broad Peak North z zamiarem poprowadzenia tam nowej drogi. Na wysokości 5880 m, około godziny 21, na skutek uderzenia kamieniem ranny został mój partner, z którym w ciągu 2h znalazłem się ponownie u podstawy ściany. Głębokie rozcięcie i obfite krwawienie z nogi wymagało asysty osób trzecich na drodze przez lodowiec.

Jeden sygnał niepokoju z naszej strony wystarczył, by z pomocą ruszyło pod ścianę grono Przyjaciół, Partnerów i Kolegów; Janusz, Andrzej, Marek, drugi Andrzej, Marek z Czech Rafał, Piotrek, nasz oficer łącznikowy Kadir, Lakpa, Tashi, wreszcie sprawcy profesjonalnego zabiegu w namiocie bazowym, lekarze: Wojtek i Paweł, wspierani przez całą polską wyprawę „filmową”. Czterogodzinna przeprawa przez lodowiec, w środku nocy, ze Standą na ramionach, zainicjowana przez ludzi, którzy poświęcili w tym celu własne interesy, była dla nas wielkim świętem Przyjaźni, Partnerstwa i Koleżeństwa. Dziękujemy Wam kochani.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Szczęśliwe zakończenie [1]
    Dobrze, że się to tak skończyło... Brawo za sprawną akcję…

    17-07-2018
    Robson