25 lipca 2018 10:21

Zmarł Piotr Atanasow, popularyzator osiągnięć polskiego alpinizmu

24 lipca zmarł Piotr Atanasow, wielki Przyjaciel Polski i polskich alpinistów, popularyzator osiągnięć polskiego alpinizmu i himalaizmu w Bułgarii.

Piotr Atanasow

Piotr Atanasow

Atanasow urodził się w 1951 roku. Wspinacz, dziennikarz, absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Był postacią ważną dla bułgarskiego środowiska alpinistycznego – redaktor naczelny bułgarskiego czasopisma “Na krawędzi”, rzecznik Bułgarskiej Federacji Alpinistycznej i członek Komisji Ekspedycyjnej Międzynarodowej Federacji Związków Alpinistycznych.

„Nie jesteś drugi, jesteś wielki”, 2009, Piotr Atanasow

„Nie jesteś drugi, jesteś wielki”, 2009, Piotr Atanasow

Ma na koncie ponad 5000 publikacji, jest autorem i współautorem kilku książek (m.in. biografii Jerzego Kukuczki „Nie jesteś drugi, jesteś wielki”, pisał też hasła do WEGI).

Był organizatorem najważniejszego festiwalu górskiego w Bułgarii (Międzynarodowy Festiwal Filmów Górskich w Bansko). Za jego sprawą w Bułgarii o polskich dokonaniach opowiadali m.in.: Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński, Andrzej Zawada, Ryszard Pawłowski, Anna Czerwińska, Piotr Pustelnik, Monika Rogozińska, Dariusz Załuski, Aleksander Lwow, Jerzy Surdel i Janusz Majer.

W 2011 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.

Źródło: institutpolski.org
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum