11 lipca 2018 12:21

Śmiertelny wypadek na Gaszerbrumie IV. Zginął włoski himalaista

W wyniku oberwania się seraka w trakcie wspinaczki na Gaszerbrumie IV zginął Maurizio Giordano. Włoski himalaista brał udział w wyprawie organizowanej przez włoską armię.

Świetlista ściana Gasherbruma IV (fot. Kacper Tekieli)

Gaszerbrum IV (7925 m) to osiemnasty szczyt Ziemi. Jest uważany za jeden z najtrudniejszych szczytów Karakorum. Jego zachodnią, tzw. świetlistą ścianą biegnie słynna droga pokonana w 1985 roku przez Wojtka Kurtykę i Roberta Schauera.

Tegoroczna wojskowa, włoska wyprawa ma charakter symboliczny i narodowy. Odbywa się dokładnie 60 lat po pierwszym wejściu na ten trudny wierzchołek, a jej celem jest droga pierwszych zdobywców. Pierwsze wejście na szczyt miało miejsce w 1958 roku. Wtedy, 6 sierpnia, stanęli na nim Walter Bonatti i Carlo Mauri, członkowie drugiej narodowej wyprawy włoskiej w Karakorum.

Artykuł w włoskiej prasy o wyprawie na Gaszerbrum IV

Artykuł w włoskiej prasy o wyprawie na Gaszerbrum IV

Przez 60 lat droga Włochów, biegnąca północno-wschodnią granią, nie doczekała się powtórzenia. Nic dziwnego sam Reinhold Messner uważa ją za technicznie trudniejszą niż drogę na K2. Włosi pokonywali tam odcinki skalne o trudnościach V.

Maurizio Giordano

Maurizio Giordano

Śmiertelny wypadek miał miejsce rankiem 11 lipca podczas powrotu z wysokości ok. 7 tys. m do bazy. Jego przyczyną było oberwanie się seraka. 32-letni Maurizio Giordano był żołnierzem włoskiej armii i członkiem jej sekcji sportowej.

Mysza 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum