9 lipca 2018 21:22

Na Mont Blanc zaginął Maroš Červienka. Zakończono akcję poszukiwawczą

1 lipca w masywie Mont Blanc podczas solowej wspinaczki zaginął Maroš Červienka, świetny słowacki alpinista młodego pokolenia. Ze względu na znikomą szansę na odnalezienie wspinacza żywego zakończono akcję poszukiwawczą.

Przebieg Major Route na Mont Blanc

Przebieg Major Route na wschodniej ścianie Mont Blanc

Červienka zamierzał przejść samotnie drogę Major Route, biegnącą wschodnią ścianą Mont Blanc. Droga została pokonana po raz pierwszy w dniach 6-7 sierpnia 1928 przez zespół Thomas Graham Brown i Francis Sidney Smythe. To droga o deniwelacji 1320 m, w normalnych warunkach alpejskie D+ (fragmenty IV+), 57°. Major Route to alpejski klasyk, ale znana jest z obiektywnych niebezpieczeństw (lawiny).

Słowak wyruszył na wspinaczkę 1 lipca do biwaku Fourche. Właśnie ze względu na niebezpieczeństwo lawin zamierzał wspinać się nocą i po pokonaniu drogi 2 lipca zejść do Chamonix. Nie pojawił się tam jednak, a jego telefon nie odpowiadał.

Uruchomiono akcję poszukiwawczą z użyciem śmigłowców. Nie znaleziono śladów Słowaka. Ratownicy zaobserwowali w linii drogi kilka lawinisk oraz śladów oberwanych seraków. Akcję przerwały masywne opady śniegu (powyżej 3500 m spadło 20-30 cm).

4 lipca do biwaku Fourche dotarli Ondro Húserka i Ivan Šabo. Tam znaleźli wpis Červienki w książce wyjść. Ze względu na ryzyko zejścia lawiny nie byli w stanie wejść wyżej.

Maroš Červienka

Maroš Červienka

27-letni Maroš Červienka był jednym z najlepiej wspinających się w górach alpejskich słowackich alpinistów. Miał na koncie wiele dróg w masywie Mont Blanc, m.in Filar Freney. W ubiegłym roku pisaliśmy o jego wyczynach skialpinistycznych na Uszbie.

Maciek Ciesielski, wspinacz i przewodnik IVBV, wspinający się od wielu sezonów we Alpach Francuskich napisał o Marošu:

…był dla mnie niesamowitym gościem, którego podejście do wspinania bardzo mi imponowało, choć nigdy nie miałbym odwagi, by się w tym stylu wspinać. Jego lista przejść jest tak imponująca, że aż trudno uwierzyć, że był on tak mało znany, to również wynikało z drogi, jaką obrał – Maroš był zupełnie antymedialny.

Mysza

Źródło: Jamesak
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    taternik wybitny [1]
    Kilka słów o nim ode mnie: http://www.tatry.przejscia.pl/pl/node/3337 Kiedy odchodzą taternicy…

    10-07-2018
    adamniemalysz