3 lipca 2018 08:55

Nowe, trudne drogi… Na Jastrzębniku i Bogdance

I znów powstaje trudna droga na Jastrzębniku. Znów, bo wiele wymagających linii powstało w rejonie w ubiegłym roku. Tym razem na głównej ścianie zadziałał Łukasz Dudek (Salewa, KW Częstochowa).

Łukasz Dudek (fot. arch. Alpine Wall Tour)

Rok 2017 to wysyp trudnych linii na Jastrzębniku. Nowości zaproponował wtedy między innymi Waldemar Podhajny, który – obok Przebudzenia mocy (VI.6+) – poprowadził wówczas Lukrecję Borgię VI.5+/6. Droga kończyła się w ¾ ściany, ale na chętnych czekało przedłużenie. W połowie czerwca projekt otwarty zrobił Łukasz Dudek. W ten sposób powstała Lukrecja Borgia II.

Łukasz o drodze napisał:

Przedłużenie Lukrecji na pik, do podstawowej wersji dochodzi teren za ok VI.4+, myślę że łatwe VI.6+, polecam.

Jastrzębnik, “Lukrecja Borgia II” to droga nr 5 (topo G. Rettinger)

Najtrudniejszą drogą na Jastrzębniku jest Era Wodnika VI.7 (biegnąca na prawo od Robota obiboka), zrobiona pod koniec czerwca ubiegłego roku przez Marcina Wszołka. Marcin zachęcał wówczas: „Na trudności składa się około 10-ruchowy pasaż, kilka ruchów jest szczególnie trudnych. Propozycja wyceny VI.7. Brak ograniczników”.

***

Tymczasem na sąsiedniej Bogdance Sebastian Wutke otworzył drogę o nazwie 7 i trudnościach ok. VI.5 (projekt Przemka Mizery). Linia dzieli ostatni przelot i stanowisko z Myślozbrodnią. O nowości Sebastian powiedział:

Wytrzymałościowo-siłowe wspinanie (10-12 ruchów w trudnościach) po średnich chwytach. Trochę przewieszki, filarka i połogu, idealna na gorące dni lub szybki wspin po pracy, bez strat czasu na podchodzenie.

Sebastian Wutke. Też Jura Północna, ale Okiennik (fot. Paweł Wrona)

Przewodnik “Jura Północna” dostępny jest w księgarni wspinanie.pl.

Brunka
źródło: 8a.nu, info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum