11 lipca 2018 19:10

Kilian Jornet pobija rekord na trasie Bob Graham Round

Słynny hiszpański biegacz ultra, Kilian Jornet, ustanowił nowy rekord na trasie Bob Graham Round – jego czas to 12 godzin i 52 minuty. Wcześniejszy rekordzista, Billy Bland pokonał tę trasę w 13 godzin i 53 minuty. Czas ten czekał na poprawienie od 1982 roku!

Kilian Jornet świętuje sukces w towarzystwie Billa Blanda (fot. kilianjornet.cat)

Trasa Bob Graham Round, nazwana na cześć pomysłodawcy, powstała w 1932 roku. Założeniem Grahama było zdobycie 42 spośród głównych szczytów Lake District w Wielkiej Brytanii. Liczba ta nie jest przypadkowa. Bob miał 42 lata, gdy wpadł na ten pomysł, a rok później zrealizował swój plan – zdobył wszystkie szczyty w ciągu jednej doby, pokonując przy tym dystans około 106 km oraz około 8687 m podejść.

Przez lata trasę pokonywało wielu turystów oraz biegaczy (ponad 2000 osób). Część z nich mieściła się w czasie 24 godzin, część starała się pokonać ją jak najszybciej – rozpoczęła się walka o rekord. W 1982 roku nowy rekord ustanowił Billy Bland – jego czas 13 godzin i 53 minut czekał na pobicie 36 lat. Aż do momentu, kiedy na miejscu pojawił się Kilian Jornet.

Aktualny rekord kobiecy należy do Jasmin Paris, która w 2016 roku pokonała Bob Graham Round w 15 godzin i 24 minuty.

Kilian Jornet na wierzchołku Bowfell po 5 godzinach i 45 minutach od rozpoczęcia biegu (fot. Paul Taylor / ukclimbing.com)

Bob Graham Round jest jednym z trzech klasycznych, górskich wyzwań Wielkiej Brytanii. Pozostałe dwa to Paddy Buckley Round oraz Ramsay Round. Dokładny przebieg trasy, podzielony na etapy, znajduje się tutaj.

Kilian mija Dunmail Raise w towarzystwie wspierających go, brytyjskich biegaczy (fot. Paul Taylor / ukclimbing.com)

Kilian Jornet wystartował z Keswick Moot Hall wczesnym rankiem 8 lipca. Pomimo wysokiej temperatury od początku narzucił ostre tempo. Po ukończeniu drugiego etapu miał 19 minut przewagi nad poprzednim rekordzistą. Na kolejnych etapach zwiększał przewagę, by pod koniec trasy osiągnąć czas o całą godzinę lepszy od tego, który w 1982 roku ustanowił Billy Bland.

Kilianowi wsparcia udzieliło kilku czołowych brytyjskich biegaczy, m.in.: Martin Stone, Steve Birkinshaw i Shane Ohly. Na trasie pojawił się również (aby uścisnąć rękę Hiszpana) poprzedni rekordzista, Billy Bland.

Billy Bland wita Kiliana i życzy mu powodzenia w Dunmail – jednym z punktów trasy (fot. Danny Richardson / ukclimbing.com)

O swoim zamiarze zmierzenia się z Bob Graham Round Kilian poinformował Shane’a Ohly, którego prosił o wsparcie na trasie tydzień wcześniej – podczas Mont Blanc Marathon. Nie bez znaczenia jest fakt, iż Jornet wygrał rywalizację na liczącej 42 km oraz 2780 m podejść trasie trzy miesiące po złamaniu kości strzałkowej!

Michał Gurgul
źródło: ukclimbing.com, kilianjornet.cat
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum