9 lipca 2018 14:53

Hansjörg Auer zdobywa samotnie zachodnią ścianę Lupghar Sar West

„Od zawsze chciałem dowiedzieć się, jak to jest być samemu na dużej wysokości. Cieszę się, że zdobyłem to doświadczenie” – tak austriacki alpinista Hansjörg Auer komentuje swój sukces na Lupghar Sar West (7181 m).

Hansjörg Auer w pobliżu szczytu Lupghar Sar West (fot. Hansjörg Auer Instagram)

Hansjörg Auer to wybitny alpinista, który już niejednokrotnie zaskakiwał wspinaczkowe środowisko realizacjami swoich nietuzinkowych projektów. Stosunkowo niedawno donosiliśmy o kolejnych ambitnych planach Austriaka. Dzisiaj z przyjemnością meldujemy, że Hansjörg zrealizował swój cel.

Wspiąłem się jako pierwszy na zachodnią ścianę Lupghar Sar West. To przejście jest dla mnie wyjątkowe, ponieważ marzyłem o nim przez ostatnie 4 lata.

Tak Hansjörg Auer pisze o swoim sukcesie na profilu FB.

Szczyt Lupghar Sar widziany z BC (fot. Hansjörg Auer Instagram)

Przed wyjazdem na tę wyprawę alpinista przyznawał, że wspinaczka solo na siedmiotysięcznik jest dla niego rzeczą nową oraz olbrzymim wyzwaniem. Sam nie był pewny swojej motywacji i decyzji podejmowanych w samotności, podczas wspinaczki w nieznanym terenie, na tak wysokiej górze. Jednak silna wola poparta doskonałym przygotowaniem fizycznym i doświadczeniem zbieranym skrupulatnie przez lata w najróżniejszych pasmach górskich świata, zaprocentowały. Hansjörg Auer zrobił kolejny krok na swojej „górskiej ścieżce”.

Wschód słońca podczas aklimatyzacyjnego wyjścia na wysokość 6000 m, na południowo-zachodniej grani La Rochele (fot. Hansjörg Auer Instagram)

Podczas wyprawy alpiniście towarzyszyło kilku pakistańskich tragarzy oraz kucharz. W bazie pozostawał wyłącznie w towarzystwie trójki z nich, a w górę wychodził zawsze samotnie.

Słońce o wschodzie znajduje się dokładnie nad szczytem Lupghar Sar (fot. Hansjörg Auer Instagram)

Oszczędna relacja Hansjörga nie pozwala nam na szczegółowe opisanie jego wyprawy. Wiemy tylko, że po trzech nocach spędzonych na wysokości ok. 6000 m celem aklimatyzacji Austriak powrócił do bazy, gdzie oczekiwał na odpowiednie warunki pogodowe. 8 lipcaHansjörg Auer stanął samotnie na szczycie Lupghar Sar West.

“To nie będzie wyłącznie samotna podróż, ale podróż wgłąb siebie. Chciałbym udać się na poszukiwania prawdziwego ducha Pakistanu, odnaleźć go w twarzach ludzi, których spotkam na swojej drodze” – Hansjörg Auer (fot. Hansjörg Auer Instagram)

Michał Gurgul
źródło: Hansjörg Auer – profil FB, Instagram
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum