17 lipca 2018 20:43

“Biuletyn WEGA” nr 7/2018

Ukazał się siódmy numer „Biuletynu WEGA”, tworzonego przez Małgorzatę i Jana Kiełkowskich. „Nieregularnik” skupia się na rocznicach zdobycia Piku Komunizmu (85.) oraz pierwszego przejścia Wariantu R na Mnichu (63.). Ponadto, oczywiście kolejne nowe lub uzupełnione hasła WEGI.

“Biuletyn WEGA” nr 7/2018

“Biuletyn WEGA” nr 7/2018

A redakcja tak opisuje zawartość numeru:

Głównymi tematami historycznymi tego biuletynu są rocznice zdobycia Piku Komunizmu (85.) oraz pierwszego przejścia Wariantu R na Mnichu (63.). Zamieszczamy również, jak zwykle, uzupełnienia opisów paru wydarzeń, o których przypomnieliśmy w poprzednich numerach. Oprócz tego Michał Kochańczyk szczegółowo opisał historię powstania monumentu „Korona Himalajów” we Władysławowie, a z artykułu Tomasza Boruckiego dowiemy się, „skąd się wzięły morskie oka w górach?”. W suplemencie WEGI przedstawiamy nowych Wegantów, a na koniec, w dziale Z naszych kolekcji, prezentujemy trzy historyczne plakaty z Matterhornem.

Przy okazji przypominania ważnych rocznic zamieszczamy, w miarę możliwości, dokumentację tych wydarzeń. Prezentowane materiały (fragmenty książek, artykuły itp.) są z pewnością dobrze znane czytelnikom ze starszego pokolenia, ale może mogą mieć znaczenie dla młodszych koleżanek i kolegów, nieznających już tych, często trudno dostępnych, wydawnictw.

Biuletyn jest publikacją niekomercyjną, związaną z Wielką Encyklopedią Gór i Alpinizmu. Jeśli to możliwe, staramy się docierać do twórców ilustracji czy fotografii, prezentowanych na jego łamach, podajemy również nazwiska autorów, z którymi nie mamy kontaktu. Zdarza się jednak, że zamieszczamy ilustracje, których autorów nie znamy i w takich przypadkach staramy się, oczywiście, ustalić ich nazwiska, choć nie zawsze się to udaje. Prosimy o pomoc w tych sprawach.

Niezmiennie zapraszamy do podzielenia się na stronach biuletynu swoimi wspomnieniami. W tym numerze robią to Piotr Paćkowski i Jacek Wiltosiński. Chętnie zamieścimy też uzupełnienia publikowanych materiałów.

Biuletyn ukazuje się w formacie PDF i można pobrać go tutaj: “Biuletyn WEGA” nr 7/2018. Tutaj zaś tradycyjny bonus, czyli Polskie książki o Wysokiej Azji. Bibliografia gór świata cz. 1.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum