17 lipca 2018 17:18

Anna Stöhr kończy karierę zawodniczą

Austria miała (i ma) w swojej kadrze wiele wybitnych zawodniczek. A jedną z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych twarzy austriackiego wspinania jest Anna Stöhr, która przez cale lata królowała na boulderowej scenie. Kilka dni temu na swoim profilu oficjalnie ogłosiła zakończenie kariery zawodniczej.  

Anna Stöhr (fot. Heiko Wilhelm)

***

Oficjalne pożegnanie miało wyglądać inaczej, miało być bardziej uroczyście i symbolicznie – w Innsbrucku podczas wrześniowych mistrzostw świata. A jednak z powodów zdrowotnych Anna zdecydowała się przyspieszyć decyzję o wycofaniu się ze startów. Na swoim profilu napisała:

MŚ w Innsbrucku miały być moimi ostatnimi dużymi zawodami. Po tym, jak nabawiłam się w lutym kontuzji, próbowałam wszystkiego, żeby wrócić do pełni formy, ale niestety tak się nie stanie.

Anna Stöhr i Kilian Fischhuber to przez lata para nr 1 pucharowych i mistrzowskich rozgrywek. Mówiło się o nich cesarzowa i cesarz boulderowych aren. On, równie utytułowany jak jego rodaczka (i życiowa partnerka), przygodę z zawodami zakończył już kilka lat temu. Ona decyzję ogłosiła w ubiegłym tygodniu.

Innsbruck 2015 (fot. Elias Holzknecht)

30-letnia Austriaczka z sentymentem i dumą będzie wspominać lata startów w wielkich imprezach. W końcu to multimedalistka, tytułów uzbierała całe multum. W swojej koronnej konkurencji była dwukrotną mistrzynią świata (2007, 2011) oraz dwukrotną mistrzynią Europy (2010, 2013), a przecież w kolekcji ma też medale innego koloru.

Aż cztery razy wygrywała generalną klasyfikację Pucharu Świata (2008, 2011, 2012, 2013), nierzadko deklasując konkurentki – tak było np. w sezonie 2013, w którym wygrała aż 7 z 8 imprez. O punkty walczyła najczęściej z Japonką Akiyo Noguchi, która zresztą nadal startuje (i ma już także cztery puchary na półce).

PŚ 2017 w Chongqing (fot. Sébastien Lazure)

Austriaczka ma oczywiście swoje miejsce w panteonie gwiazd – w 2012 roku wyróżniona została nagrodą La Sportiva Competition Award podczas Arco Rock Legends.

Anna:

Wracam pamięcią do niesamowitej zawodniczek kariery. Miałam możliwość podróżowania po świecie, wspierana przez najlepszy team, jaki tylko mogłam sobie wymarzyć. Spotkałam tak wielu inspirujących wspinaczy i zawiązałam trwałe przyjaźnie. Będę zawsze wdzięczna za ten rozdział mojego życia. Teraz pora wrócić do zdrowia i cieszyć się w pełni wspinaniem w skałach.

Rodaczka Stöhr, Angela Eiter, po zakończeniu równie fantastycznej kariery zawodniczej osiągnęła wyżyny w skałach. Anna z pewnością będzie stawiać przed sobą także bardzo ambitne cele. Na kamykach osiągnęła już zresztą wiele, ma za sobą przejścia dwóch boulderów 8B+; New Base Line w Magic Wood i The Penrose Step w Leavenworth.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum