9 lipca 2018 09:39

A tymczasem na Grodzisku Chłopskim

No i mamy kolejne jurajskie nowości. Waldemar Podhajny donosi o reaktywacji Grodziska Chłopskiego. To okazała skała na Smoleniu, w sąsiedztwie Biśnika.

Centralna część Grodziska Chłopskiego (fot. Waldemar Podhajny)

Na Grodzisku Chłopskim biegły dotąd trzy ubezpieczone drogi i kilka tradów. Waldek postanowił ożywić tutejsze wspinanie i wykorzystał spory potencjał drzemiący w rejonie. W ten sposób powstały trzy nowości – na razie, bo w planach jest więcej. Jest też jedna ciekawa kombinacja.

Jeśli macie przewodnik po „Jurze Środkowej” (G. Rettinger. wyd. II, 2016), otwórzcie na stronie 125 i uzupełniajcie!

Na początek nieco starsza linia. Tam, gdzie widnieje w przewodniku projekt nr 1, biegnie obecnie Baba z wozu chłopu lżej VI.1+ (5R+RZ). Bez korzystania z kantu jest nieco trudniej. Drogę jako pierwszy poprowadził Michał Grzyb.

Projekt nr 2 zamienił się na drogę Odpowiedzialność zbiorowa VI. 3/3+ (6R+ RZ). Autorami pierwszego przejścia są Waldek Podhajny i Grzegorz Rettinger. Uwaga: zaleca się przedłużyć 4. wpinkę.

Idąc dalej w prawo, pod numerem 4 trafimy na Agroturystykę VI.2 lub VI.2+ (5R+RZ) Waldka Podhajnego.

I wreszcie czwarta linia, o której autor, czyli Waldek mówi tak:

Pomiędzy Chłopską rysą a drogą Hopsy do depresji, starając się przejść jak najłatwiej ten fragment ściany, poprowadziłem drogę Chłopek roztropek VI.3+  (7R+RZ). Super droga biegnąca w lekkim przewieszeniu po dużych, czasami obłych chwytach. Góra wspólna z Chłopską rysą. Trwają pracę nad pokonaniem interesującego prostowania tej drogi.

I jeszcze kilka uwag:

  • Zagęszczona została asekuracja na Chłopskiej rysie. Do istniejących pięciu przelotów dobite zostały trzy.
  • Droga Hopsy do depresji zasługuje na podniesienie wyceny z VI.3+ do VI.4 (wymagający boulder na starcie). Istnieje łatwiejszy wariant omijający boulderowe miejsce – start Chłopskim filarkiem i po 1. przelocie połączenie z 2. wpinką na Hopsy do depresji. Taka droga to Końskie zaloty VI.3 (pierwsze przejście G. Rettinger).

Środki na obicie dróg pochodzą z funduszy IŚW „Nasze Skały”.

Brunka
Info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum