20 lipca 2018 13:40

14. Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem – goście

Tegoroczna edycja Spotkań z Filmem Górskim zbliża się wielkimi krokami. 30 sierpnia do Zakopanego zjadą znamienici goście, wśród nich: Nicolas Favresse, Silvo Karo, Bernadette McDonalds, Tom Ballard, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki. Z kolei w jury konkursowym zasiądą Krzysztof Zanussi, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, Peter Horky i Dariusz Załuski.

W tym roku wpłynęło ponad 1500 filmów do konkursu, które oceniać będzie jury składające się z filmowców i osób związanych z górami: Dariusz Załuski, wspinasz i reżyser, zdobywca licznych nagród za swoje filmy, legenda polskiego kina Krzysztof Zanussi, zdobywczyni dziewięciu ośmiotysięczników Kinga Baranowska, reżyser, dziennikarz i podróżnik Peter Horky oraz jeden z trzech polskich zdobywców wszystkich ośmiotysięczników, Piotr Pustelnik

Na festiwalu pojawią się także liczni goście. Wśród nich Adam Bielecki, jeden z czołowych polskich himalaistów młodego pokolenia, bohater akcji ratunkowej na Nanga Parbat, w której razem z Denisem Urubko uratował Elisabeth Revol. Kilka dni temu w ramach międzynarodowego zespołu Bielcki zdobył Gaszerbrum II, wytyczając nową drogę.

Bielecki to członek kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Wyróżniony w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku 17 lat, najmłodszego, samotnego wejścia na Khan Tengri (7010 m) w stylu alpejskim. Jesienią 2011 roku zdobył Makalu 8463 m bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I 8068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane zostało za największe osiągnięcie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Bielecki poprowadzi prelekcję „Od Beskidów po Himalaje, czyli historia o spełnianiu marzeń”.

Kolejny gość, Nicolas Favresse, to wspinacz nietuzinkowy. Znany nie tylko ze swojej działalności górskiej, ale również z zamiłowania do muzyki i koncertowania w trakcie wypraw. Wszystkie te pasje oraz surrealistyczne poczucie humoru dzieli ze swoimi kolegami (Seanem Villanuevą, Benem Ditto i bratem Olivierem), z którymi m.in. tworzył ekipę statku Dodo’s Delight, podczas żeglarsko-wspinaczkowej ekspedycji na Ziemię Baffina. Przygody tej dzikiej bandy mogliśmy oglądać w zeszłym roku na festiwalu. Podczas spotkania Nico opowie o swoich górskich i muzycznych eksploracjach – o tym, jak stał się “big wall rock star”.

Silvo Karo ze Słowenii to twórca i dyrektor Mountain Film Festival Domžale oraz himalaista z 40-letnim stażem. Odbył szereg zakończonych sukcesem wypraw m.in. w góry Patagonii, w Himalaje, zdobywając wiele wybitnych szczytów i robiąc pierwsze wejścia. Przyczynił się do rozwoju i stworzenia alpinizmu w obecnym kształcie. Swoje doświadczenia i przeżycia opisał w książce “Voices from the Summit”, wydanej przez National Geographic. Silvo ma też niezwykły talent filmowy – w 1987 r. po raz pierwszy zabrał ze sobą kamerę na południową ścianę Cerro Torre, gdzie nakręcił film, który został nagrodzony na festiwalu w Trento za najlepszy film górski. Pracował jako operator przy programie Gore in Ljudje, w słoweńskiej telewizji publicznej.

Adam Gomola i Bartek Golec w trakcie spotkania „Narciarski Trawers Alp” opowiedzą o swoim projekcie szybkich, jednodniowych trawersów, które realizowali w Tatrach od 2015 roku oraz w rozszerzonej formie w Austrii.

Na festiwalu pojawi się też Karl Gabl, austriacki alpinista i meteorolog, którego precyzyjne prognozy pogody uratowały życie wielu alpinistom i pomogły im ukończyć wyprawy bez nieprzewidzianych sytuacji. Jest konsultantem dla wszystkich profesjonalnych wypraw. Pracował dla Simone Moro (który nazwał go „guru” od prognozy pogody z Innsbrucka), Artura Hajzera, Krzysztofa Wielickiego, Gerlinde Kaltenbrunner (m.in. podczas jej wspinaczki północnym filarem K2 z Darkiem Załuskim), Ralfa Dujmovitsa i Ueliego Stecka.

O motywacji, drogach, które najbardziej zapadły jej w pamięć, o tym jak to jest spędzić 6 dni w ścianie i i zrealizować marzenie, jakim było przejście klasyczne El Capa usłyszycie w prezentacji Karoliny Ośki, która wspina się od ośmiu lat, a na koncie ma m.in. pierwsze kobiece przejścia klasyków tatrzańskich: Filara Kazalnicy czy Wariantu R.

Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski opowiedzą o pięknym i trudnym trekkingu przez Himalaje Indii i Kaszmiru. Para podróżników z Polski od 2015 roku realizuje ambitny projekt przejścia kolejnych pasm Himalajów, znany pod nazwą Wielki Szlak Himalajski. W pierwszym etapie przeszli wymagające, miejscami niemal nieprzebyte szlaki Nepalu. W drugim etapie – między czerwcem a wrześniem 2017 roku – ruszyli w góry ciągnące się przez Kaszmir i Indie.

Natalia Tomasiak pochodzi z Krynicy‑Zdroju i choć biega w górach dopiero od 2014 roku, ma na swoim koncie liczne sukcesy krajowe oraz zagraniczne. Reprezentantka Polski w biegach górskich i skyrunningu. Reprezentowała nasz kraj na mistrzostwach Świata w Trailu i mistrzostwach Europy w skyrunningu, ukończyła jako pierwsza Polka Puchar Świata w Skyrunningu Extreme, zajmując 5. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Szymon Stryczula to polski narciarz freeride’owy, człowiek wielu górskich i sportowych pasji. Rocznik 1984. Góral z Kościeliska. Gdy się dowiedział, że jest chory na raka, trafił do fundacji Rak’n’Roll. We współpracy z fundacją i firmą Oshee powstał film „Back on Trail” ,dokumentujący jego walkę z chorobą nowotworową. Szymon opowie o swoich pasjach i wygranej walce o życie.

Tom Ballard zimą, solo pokonał kilka największych i najbardziej spektakularnych ścian świata: Cima Grande di Lavaredo, Piz Badile, Matterhorn, Grandes Jorasses, Petit Dru i Eiger. W styczniu tego roku z Andrzejem Marciszem i Krzysztofem Rychlikiem zrobił pierwsze klasyczne zimowe przejście Superścieku na Kotle Kazalnicy. Podczas 14. Spotkań z Filmem Górskim opowie w swoich wyczynach w górach całego świata, wspinaniu w Tatrach i o tym jak się żyje w camperze u podnóża Dolomitów.

Wojtek Szatkowski jest skialpinistą i przewodnikiem tatrzańskim. W ciągu jednego sezonu zimowego przemierzył w polskich górach 1046 km na nartach skiturowych, z łącznym przewyższeniem 55 501 metrów. Przeszedł następujące pasma: Bieszczady Wysokie, Bieszczady Zachodnie, Beskid Niski, Pieniny Spiskie, Gorce, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie, Magurę Witowską i Karkonosze. Plan zakładał zdobycie na nartach 100 szczytów polskich gór i udał się. Projekt związany był z setną rocznicą niepodległości Polski. „Narciarstwo Wolności” – tak nazywał się projekt skiturowy, którego efektem jest też przewodnik skiturowy „Polskie góry na nartach 01”, wydawnictwa Góry Books. Wojtek opowie o szczegółach swojego projektu.

W programie znajdą się także spotkania z Grzegorzem Foltą, Apoloniuszem Rajwą, Andrzejem Marciszem i Moniką Witkowską.

***

14. edycja festiwalu Spotkania z Filmem Górskim odbędzie się w dniach 30 sierpnia – 2 września w Zakopanem. W ramach festiwalu, poza filmami pokazywanymi w kinie Sokół, można będzie spotkać się z wybitnymi wspinaczami, alpinistami, himalaistami, ratownikami TOPR, lekarzami, filmowcami oraz autorami książek. Odbędą się także zawody biegowe – Bieg Przedni, spotkania z blogerami – BloGÓRsfera, a także Akademia Górska w ramach której zorganizowane zostaną warsztaty wspinaczki, pierwszej pomocy, nawigacji i wiele innych. Karnety na festiwal trafiły już do sprzedaży.

Karnety:

  • Karnet na wszystkie dni i płatne bloki 100 zł – II pula (do 31.07)
  • Karnet na wszystkie dni i płatne bloki 110 zł – III pula (do 29.08)
  • Karnet na wszystkie dni i płatne bloki 120 zł – IV pula (w dniu festiwalu)

Dostępne:
http://bit.ly/2tkc98F

Akredytacje:
http://bit.ly/2u5w7TQ

Szczegóły:
spotkania.zakopane.pl
facebook.com/spotkania.zfilmemgorskim

Informacja prasowa

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum