13. edycja Arco Rock Legends – nominacje, nominacje…

27 lipca już po raz 13 zostaną wręczone nagrody Arco Rock Legends. Od lat jury wyróżnia tych, którzy łamią bariery trudności we wspinaniu skalnym i tych którzy sięgają po laury w zawodach.

Tego rodzaju imprezy mają charakter prestiżowy i po części symboliczny. Bo przecież z szóstki nominowanych wspinaczy tak naprawdę każdy zasługuje na główną nagrodę. W tym roku, podobnie zresztą jak w poprzednich latach, obok siebie staną ci, których osiągnięcia mają historyczną wagę dla naszego sportu.

Angela Eiter na La Planta de Shiva 9b (fot. Redbull Contentpoo l/ E.Holzknecht)

Jedno z najważniejszych przejść 2017 roku. Angela Eiter na “La Planta de Shiva” 9b (fot. Redbull Contentpool/ E.Holzknecht)

***

Listę w kategorii Wild Country Rock Award (nagroda przyznawana za przejścia skalne i boulderowe w okresie czerwiec 2017 – maj 2018) otwiera Angela Eiter, która przebiła niesamowite przecież osiągnięcie Margo Hayes ( pierwsze 9a+ wśród kobiet), prowadząc jesienią ubiegłego roku drogę La Planta de Shiva 9b w Villanueva del Rosario. Notabene Austriaczka jest właścicielką pierwszego wspinaczkowego oskara (2006), ale za sukcesy na niwie zawodniczej. Przez lata to właśnie ona rozdawała karty w konkurencji prowadzenie, zdobywając między innymi cztery złote medale mistrzostw świata).

Angela Eiter… szczęśliwa (fot. Michał Kwiatkowski)

Austriaczce towarzyszy dwóch dżentelmenów. To oczywiście Adam Ondra, który już chyba na stałe „wykupił” sobie miejsce na złotej liście nominowanych (i nagradzanych). No ale nie może być inaczej, jeśli każdy sezon w wykonaniu Czecha przynosi przełomowe prowadzenie/a. W 2017 była to przede wszystkim droga Silence 9c we Flatanger (trudno się spodziewać, że w najbliższych latach ktoś wyrówna to kosmiczne osiągnięcie), a później jeszcze spektakularny, pierwszy na świecie flesz na 9a+, czyli Super Craquinette w Saint Léger.

Adam Ondra na “Silence” 9c, Flatanger (fot. Eddie Gianelloni)

Super Craquinette to droga autorstwa Alexa Megosa, który uzupełnia listę nominowanych. Niemiec to obecnie, obok Ondry, najskuteczniejszy wspinacz sportowy na świecie, i zdecydowanie jeden z najlepszych. Jest też jednym z trzech (obok Czecha i Chrisa Sharmy), którzy pokonali drogę 9b+. W maju tego roku wspiął się na Perfecto Mundo w Margalefie, projekt otwarty przez Sharmę. W kolejce do drogi stało kilku mocarzy, ale to Megos okazał się najszybszy…

Alexander Megos na Perfecto Mundo 9b+

Alexander Megos na “Perfecto Mundo” 9b+, Margalef (fot. Ken Etzel)

***

W kategorii La Sportiva Competition Award (nagroda przyznawana za wyniki w zawodach w sezonie 2017) nominowano między innymi Janję Garnbret, która w sezonie 2017 królowała w Pucharze Świata w prowadzeniu, zdobywając swoją drugą statuetkę, jednocześnie była drugą zawodniczką  PŚ w boulderingu. Wszechstronność Słowenki robi wrażenie, ale czy jury zdecyduje się nagrodzić ją drugi raz z rzędu?  Z oskara cieszyła się bowiem w ubiegłym roku.

Janja Garnbret(fot. Eddie Fowke / IFSC)

„Konkurentami” Janji są Romain Desgranges i Reza Alipourshena. Doświadczony Francuz wywalczył w 2017 roku swoją pierwszą, wymarzoną statuetkę Pucharu Świata w prowadzeniu. A na dowód, że sezon miała naprawdę wyjątkowy, zdobył także złoty medal na mistrzostwach Europy w Campitello di Fassa.

Romain Desgranges (fot. Eddie Fowke / IFSC)

Z kolei Irańczyk to najlepszy wspinaczkowy sprinter na świecie. Do niego należy niesamowity rekord z Nanjing – 5.48 s. Reza był też drugim zawodnikiem w rankingu 2017.

Triumfator czasówek Rena Alipoursena – The World Games 2017 (fot. wspinanie.pl)

I jeszcze jedna nagroda, Dryarn Climbing Ambassador Award. W tym roku trafi do najsłynniejszego himalaisty wszech czasów, Reinholda Messnera.

Brunka
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum