2 czerwca 2018 11:42

“Výpadek rozumu” – Márek Holeček i Zdeňek Hák na Kyajo Ri

Márek Holeček i Zdeňek Hák wytyczyli w stylu alpejskim nową drogę na zachodniej stronie Kyajo Ri (6186 m, Nepal). Powstał 1600-metrowy Výpadek rozumu.

"Výpadek rozumu", Kyajo Ri (6186 m)

“Výpadek rozumu”, Kyajo Ri, 6186 m (fot. arch. M. Holeček)

Ten czeski zespół jest autorem jednego z najwartościowszych przejść na ośmiotysięcznikach w ubiegłym roku. Wytyczyli wówczas nową drogę na Gasherbrumie I. Samego Holečka oraz dramatyczną, rozłożoną na wiele lat, historię zdobywania Gasherbruma I mogli bliżej poznać w grudniu ubiegłego roku widzowie Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Na grani Kyajo Ri, 6186 m (fot. arch. M. Holeček)

Droga na Kyajo Ri padła dużo szybciej, ale też nie od razu. Holeček podjął pierwszą próbę przejścia linii w 2017 roku wspólnie z Jánem Smoleňiem. Jednak jego partner już w ścianie zaczął niedomagać i konieczny był natychmiastowy odwrót. Holeček wrócił na Kyajo Ri po roku, już z sukcesem.

Márek Holeček i Zdeňek Hák

Márek Holeček i Zdeňek Hák – radość na szczycie

Przejście drogi Výpadek rozumu (ang. Lapse of Reason) miało miejsce w dniach 25-28 maja. Droga na Kyajo Ri ma przewyższenie 1200 m i długość 1600 m. Czesi wspinali się w stylu alpejskim i napotkali trudności M6, WI 4+, 3+ UIAA, ED+.

Mysza

Źródło: lidovky.cz
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    gratulacje [3]
    super. u nas dalej - k2 dla polakow (jak, qurva…

    2-06-2018
    kanadol