9 czerwca 2018 09:51

Fantastyczne wieści z Céüse – Piotrek Schab pokonuje “Biographie” 9a+

Jak skutecznie potrafi atakować trudne drogi, Piotrek Schab (Wild Country, Patagonia, Scarpa, MotionLab, KS Korona) pokazał podczas wiosennego pobytu w Hiszpanii. Fantastyczną formę potwierdził teraz w Céüse, gdzie padł klasyk nad klasyki – Biographie 9a+.  Piotrek jest pierwszym Polakiem z tą drogą na koncie i 16 wspinaczem w historii.

Piotrek na “Biographie” 9a+ (fot. Jan Novak)

W początkowych planach była Frankenjura, gdzie Piotrek spoglądał w stronę najsłynniejszej światowej „jedenastki”… Nie najlepsze warunki zadecydowały, że postanowił przenieść się do Céüse na Biographie 9a+. Drogę, której blisko pokonania był już w poprzednich sezonach.

Ta najsłynniejsza na Franken, “Action Directe” (fot. arch. P. Schab)

Od podziwu, podekscytowania i dużych nadziei, przez frustrację, zmęczenie, zwątpienie, po trening, przełamanie, i wreszcie ulgę, szczęście i dumę. Droga do jednej z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych linii sportowych świata nie była łatwa. Wczoraj się udało. Nie mogło być inaczej, skoro Piotrek jeszcze kilka dni temu (mimo deszczu i wilgoci) pisał: „Ruchy na Biographie nigdy nie były tak przystępne jak teraz”.

W 2016 roku Piotrek poprowadził w Olianie Papichulo 9a+, robiąc nie tylko życiowe przejście, ale powtarzając przy okazji jedną z najpopularniejszych dróg w tym stopniu trudności. Teraz padła kolejna z „głośnej trójki” Biographie. Kiedy spojrzy w stronę La Rambli w Siuranie? ;).

***

I jeszcze krótka historia Biographie. w 2001 roku Chris Sharma po długich bojach poprowadził przedłużenie oryginalnej Biographie 8c+ (pierwsze przejście należy do Francuza Arnaud Petita). Trzy lata później jako pierwszy drogę Sharmy powtórzył Sylvain Millet. Ważnym momentem w historii Biographie było przejście Francuza Enzo Oddo w 2010 roku, który jako pierwszy pokonał drogę po obrywie kluczowego chwytu na starcie (wycena 9a+ co prawda pozostała, ale dolny crux jest od tej pory wyraźnie trudniejszy). W 2017 roku jako pierwsza kobieta przeszła drogę Margo Hayes.

Brunka
źródło: FB P. Schaba

Pogromcy Biographie:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Tylko pogratulowac! [11]
    Nic tylko pogratulowac- napewno z takim wykazem Piotrek nalezy do…

    10-06-2018
    jerrygwizdek