15 czerwca 2018 16:33

Parking dla wspinaczy pod Słonecznymi Skałami

Od wielu lat parkowanie samochodów w pobliżu Słonecznych Skał w Jerzmanowicach stwarza problemy odwiedzającym ten rejon wspinaczkom i powoduje czasem niesnaski z okolicznymi mieszkańcami. Zdarzały się także mandaty wystawiane przez służby porządkowe dla kierowców łamiących zakazy postoju.

Prowadzona przez WSPINKĘ i KW Kraków kampania informacyjna pomogła uświadomić część wspinających się osób o potrzebie dostosowania się do obowiązujących przepisów, jednakże problem pozostawiania pojazdów w pobliżu Słonecznych Skał wydawał się nie do rozwiązania. Dotychczas jako jedyne możliwe miejsce postojowe wskazywany był, oddalony o 2 kilometry od skał, parking przy Urzędzie Gminy w Jerzmanowicach. Od niedawna, dzięki wieloletniej współpracy Mateusza Paradowskiego z Fundacji WSPINKA z mieszkańcami okolic Doliny Będkowskiej udało się zaanimować powstanie parkingu, zlokalizowanego w niewielkiej odległości od najpopularniejszego rejonu wspinaczkowego w Dolinie Szklarki.

(fot. M. Paradowski / WSPINKA.org)

Prywatny parking znajduje się w odległości około 300 metrów od Słonecznych Skał i położony jest na działce państwa Chochół, którzy od niedawna prowadzą agroturystykę, oferując wynajem domku holenderskiego. Całodzienne pozostawienie samochodu dla osób niekorzystających z kempingu kosztuje 5 złotych, a dla mieszkańców agroturystyki jest oczywiście darmowe. Ofertę pobytu i noclegów pod Słonecznymi Skałami można znaleźć w serwisie prosto.net.pl.

Dla osób, które będą chciały pozostawić samochód w czerwcu oraz lipcu i podadzą hasło “wspinka”, parking będzie bezpłatny.

(fot. M. Paradowski / WSPINKA.org)

Państwo Chochół rozważają także uruchomienie pola namiotowego, co mogłoby poszerzyć niewielką ofertę takich obiektów turystycznych na podkrakowskiej Jurze. Pojawiła się także ciekawa i nietypowa możliwość wykonania kilku łatwych dróg wspinaczkowych na niewielkiej skałce, znajdującej się wewnątrz budynku gospodarczego na terenie posesji.

Zachęcamy do korzystania z oferty noclegowej państwa Chochół, którzy są niezwykle przychylni wspinaczom odwiedzającym skałki w okolicach Jerzmanowic.

Dla ułatwienia przygotowaliśmy poręczny przewodnik w formacie PDF do wydrukowania, przedstawiający położenie dostępnych parkingów w okolicy Słonecznych Skał. Wszystkie działania Fundacji były prowadzone społecznie w ramach programu teren WSPINKA.

źródło: M. Paradowski / WSPINKA.org

Parking prywatny pod Słonecznymi Skałami

Koordynaty geograficzne: 50º12’28.7’’N, 19º43’47.1’’E (50.20796, 19.72974)

DOJAZD

Skręcamy z szosy “olkuskiej” nr 94 w Gotkowicach (niedaleko stacji Shell) i kierujemy się na lokalnych skrzyżowaniach prosto jadąc ulicą Zachodnią 2 km a następnie skręcamy w lewo w ulicę Dołki (jest to wyboista droga gminna utwardzona przez mieszkańców). Jedziemy 300 metrów i parkujemy przy drodze dojazdowej skręcającej w lewo w stronę zabudowań z charakterystycznym domkiem holenderskim. Parking jest płatny w właścicieli.

Słoneczne Skały znajdują się na wzniesieniu na przeciw parkingu. Idziemy dalej 100 metrów ulicą Dołki i skręcamy w prawo do góry.

źródło: wspinka.org
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum