19 czerwca 2018 08:15

Na Wzgórzu Dupnica w rejonie Ryczowa…

O rejonie Ryczowa pisaliśmy ostatnio przy okazji Industrialnej, wyeksplorowanej tej wiosny przez Waldka Podhajnego (w kolejce czeka już zresztą następna skała). Ale w okolicy, poza wspomnianą Industrialną i okazałą Brzuchacką, wznosi się Wzgórze Dupnica, na którym ukrytych jest kilka innych skałek, mniej lub bardziej atrakcyjnych.

***

Przechadzając się po Wzgórzu trafimy na trzy grupy skał: stojącą na łące południową – ładną, z „wrysowanymi” projektami; północną – największą, choć niekoniecznie najciekawszą; i wreszcie zachodnią – ukrytą w lesie z kompletem istniejących już dróg.

Grupa zachodnia to odstrzelona baszta z kilkoma ściankami, z których najwyższa sięga około 12 metrów. Pierwsi dotarli tu w latach 70. najprawdopodobniej Jerzy Dudała i Jacek Wiltosiński, którzy zdobyli turnię czwórkową drogą, obecnie obitą (ta dwójka w tym samym czasie działała także na Straszykowych Skałach). W 2014 roku na Dupnicy swoje trzy pierwsze linie ubezpieczył Przemysław Rostek. Obecnie powspinamy się po ośmiu obitych drogach.

Poniżej topo (nazwy nie są znane, a wyceny orientacyjne):

Dupnica (topo G. Rettinger)

 1. A VI.1
 2. B VI+
 3. C VI.2
 4. D VI.1
 5. projekt
 6. F VI.4+?
 7. G VI.2
 8. H VI (krucho)
 9. Wejściowa IV (krucho), Jerzy Dudała, Jacek Wiltosiński, lata 70.

Dojście do rejonu nie jest łatwe. Parkujemy samochód na asfaltowej pętli na końcu Ryczowa. Wzgórze wznosi się na południowy wschód od niej. Idziemy szutrową drogą w stronę Brzuchackiej, po około 200 metrach skręcamy prostopadle w prawo, najpierw zobaczymy poprzerastaną trawami ścianę północną. W pobliżu znajduje się Pochyła Szczelina (GPS N50°25’53″ E19°36’47″).

Brunka

Przewodnik “Jura Środkowa” dostępny jest w księgarni wspinanie.pl.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum