6 czerwca 2018 08:48

“Himalaje” z Teatru Śląskiego na podstawie biografii Jerzego Kukuczki online na wyborcza.pl

Spektakl „Himalaje” Teatru Śląskiego na podstawie książki “Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego będzie dostępny online na Wyborcza.pl/himalaje dla prenumeratorów cyfrowej „Gazety Wyborczej”.

„Gazeta Wyborcza” zaprasza prenumeratorów swoich cyfrowych treści na wyjątkowy spektakl – w środę, 6 czerwca br. o godz. 19.00 w serwisie Wyborcza.pl premierę internetową, wraz z premierą teatralną, będą miały „Himalaje” w reżyserii Roberta Talarczyka z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Subskrybenci pakietów Wyborcza.pl będą mogli obejrzeć przedstawienie na ekranach swoich urządzeń przez najbliższy miesiąc.

Scenariusz sztuki wraz z Arturem Pałygą tworzyli Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, autorzy głośnej biografii „Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” wydanej przez Wydawnictwo Agora, a producentem premiery jest Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. K. Bochenek.

Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski:

Jerzy Kukuczka rzucał wyzwania najwyższym szczytom Ziemi ze świadomością, że za każdym razem góry wystawią mu rachunek. W cenniku: rozłąka z rodziną, samotność, często śmierć. Taki wątek oczywiście pojawia się w „Himalajach” wystawianych na deskach Teatru Śląskiego. To także opowieść o determinacji i granicach ryzyka, które bywają granicami człowieczeństwa. I o przepaściach, których nie da się zasypać ani przekroczyć. O postaciach, które dla jednych są bohaterami, a dla innych nieodpowiedzialnymi marzycielami. To pierwsza teatralna historia o Jerzym Kukuczce i tych, których życie się z nim splotło. Co zrobisz, gdy na wysokości 8300 metrów nagle pęknie lina, która Cię utrzymywała? Przed Tobą kilka długich chwil samotnego lotu w pustkę – masz więc czas, żeby się zastanowić. Samotność to Twoja jedyna towarzyszka w tej podróży. A może zawsze była z Tobą tylko ona?

– Pomysły na „Himalaje” reżyser Robert Talarczyk miał ryzykowne. Zamiast gór – bal. Żadnych skafandrów, lin, namiotów. Aktorzy w garniturach, aktorki w wieczorowych sukniach. Wśród nich spersonifikowana Lhotse. Ryzyko się opłaciło. Tak nieoczywistego, zaskakującego, a jednocześnie poruszającego spektaklu dawno na Śląsku nie oglądałam – napisała w recenzji spektaklu Marta Odziomek (jej tekst można przeczytać naKatowice.Wyborcza.pl).

Spektakl, którego prapremiera odbyła się w maju br., będzie grany jednocześnie na scenie Teatru Śląskiego i prezentowany w internecie. Aby go obejrzeć online, wystarczy być prenumeratorem cyfrowym „Gazety Wyborczej” i włączyć przedstawienie do 6 lipca br. na stronie Wyborcza.pl/himalaje.

Więcej informacji o przedstawieniu na: www.himalaje.teatrslaski.art.pl.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum