14 czerwca 2018 11:11

Hansjörg Auer planuje przejść solo zachodnią ścianę Lupghar Sar West

Lupghar Sar West to siedmiotysięcznik położony w Karakorum w Pakistanie. Słynny austriacki alpinista Hansjörg Auer wyrusza jutro, by zdobyć ten szczyt solo. Podczas całej wyprawy towarzyszyć będzie mu tylko kucharz i kilku porterów.

Hansjörg Auer

Wspinaczka na Lupghar Sar West (7181 m) jest dla Hansjörga Auera naturalnym, kolejnym krokiem na jego “górskiej ścieżce”. Znamy go z wybitnych przejść alpejskich, klasycznych, lodowych, a także hakowych. To, co często charakteryzuje jego projekty, to właśnie styl solo. Zasłynął przejściem solowym sławnej Drogi przez Rybę na Marmoladzie. Przedstawialiśmy jego krótki portret filmowy, a także przerażające nagranie z jednego z jego wycofów.

W 2013 roku informowaliśmy o przejściu austriacko-szwajcarskiego zespołu w Karakorum. Auer stanął wtedy z towarzyszami na szczycie Kunyang Chhish East (7400 m). Alpiniści pokonali trudny technicznie teren, wyznaczając w stylu alpejskim nową drogę na dziewiczy siedmiotysięcznik.

Hansjörg Auer i Alex Blümell na szczycie Gimmigela East

Podczas wspomnianej wyprawy Hansjörg spostrzegł po raz pierwszy Lupghar Sar West. Jak mówi w krótkim wywiadzie dla Planetmountain, już wtedy zaplanował powrót do Karakorum.

Lupghar Sar West to oczywista piramida z lewej strony (fot. planetmountain.com)

Hansjörg będzie wspinał się zachodnią ścianą Lupghar Sar West. Towarzyszyć mu będzie wyłącznie kucharz i kilku pakistańskich tragarzy. W bazie pozostanie ich łącznie trójka.

Wspinaczka solo na siedmiotysięcznik to ryzykowny projekt. Hansjörg przyznaje, że nie wie, jak silną motywację będzie czuł, gdy stanie pod ścianą. Zapytany o różnice pomiędzy wspinaczką solo, a tą w zespole odpowiada:

Będzie to dla mnie kolejny krok. Sprawdzę, czy jestem w stanie przenieść moje solowe doświadczenie z Alp w góry wysokie. Ponadto wierzę, że jest spora różnica pomiędzy samotnym wyjazdem już z domu i solowaniem, a wyjazdem na wspólną wyprawę i pojedynczym samotnym wyjściem w góry. Czasami podczas wyprawy przez 80% czasu w zasadzie się nie wspinasz. Gdy jesteś z przyjaciółmi, łatwiej jest przetrwać ten wolny czas, który charakteryzuje się codziennym podejmowaniem decyzji. Teraz jednak nikt mi w tym nie pomoże, i według mnie to dodaje smaku tej wyprawie.

I dodaje:

Z pewnością będę czerpał przyjemność z intensywności przeżyć podczas wyprawy. I to jest to, co ciągle popycha mnie w kierunku nowych przygód. A będąc sam, będę się czuł jeszcze bardziej “wystawiony” na trudności wspinaczkowe, warunki pogodowe i same góry. Jestem bardzo ciekawy, czy będę się świetnie bawił, czy się przestraszę i po trzech tygodniach wrócę. To będzie dla mnie zupełnie nowe doświadczenie.

Michał Gurgul
źródło: planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum