9 czerwca 2018 18:57

Colin Haley samotnie i rekordowo na Filarze Cassina na Denali!

Colin Haley dokonał kolejnego niesamowitego i rekordowego samotnego przejścia na Alasce. Amerykanin pokonał Filar Cassina na Denali w 8 godzin i 7 minut (od szczeliny brzeżnej do szczytu).

Filar Cassina, Denali (fot. maxneale.blogspot.com)

Filar Cassina, Denali (fot. maxneale.blogspot.com)

Filar Cassina to najwybitniejsza formacja południowej ściany Denali (McKinley, 6194 m), pokonana przez Riccardo Cassina w 1961 roku. Po przejściu drogi Cassin otrzymał depeszę gratulacyjną od prezydenta Johna Kennedy’ego.

Droga jest wyceniona na 5 w skali alaskańskiej i trudna technicznie (V/M5/WI4). Przewyższenie z bazy do szczytu wynosi 2400 m. Standardowy czas wspinania to 3-7 dni.

Po przejściu Colin napisał:

Po prawie dekadzie podchodów i marzeń oraz nieudanych prób w latach 2010, 2011 i 2012, kilka dni temu (5 czerwca) w końcu ustanowiłem rekord szybkości na Filarze Cassina na Denali, jestem szczęśliwy i dumny: 8 godzin i 7 minut od szczeliny do szczytu.

Colin Haley to jeden z najlepszych alpinistów ostatniego dziesięciolecia. Jakość jego przejść (głównie w Patagonii) jest imponująca. Jest jednym z nielicznych uprawiających sztukę samotnej wspinaczki wielkimi alpejskimi drogami. W 2010 roku dokonał np. pierwszego samotnego wejścia na Cerro Standhardt, a w 2016 roku pierwszego samotnego wejścia na Torre Egger oraz Punta Herron. Działał także na Alasce, w 2016 roku przeszedł samotnie jedną z najsłynniejszych alaskańskich dróg – Infinite Spur na Mount Foraker a rok później pokonał również samotnie 1200-metrową ścianę North Buttress (Mount Hunter, Alaska) .

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Najszybsze przejscie Cassina na Denali [3]
    Colin Haley przeszedl samotnie Cassina na Denali w 8 godzin…

    9-06-2018
    jerrygwizdek