13 czerwca 2018 13:18

WEGA odkrywa pierwszy przewodnik wspinaczkowy po Dolinie Bolechowickiej

Ukazał się już szósty numer „Biuletynu WEGA”, tworzonego przez Małgorzatę i Jana Kiełkowskich. Numer został poświęcony głównie 40. rocznicy pierwszych wejść na dwa dziewicze wierzchołki (Central i South) Kanczendzongi, ale znajduje się w nim także ciekawe odkrycie dla miłośników Jury – historycznie pierwszy przewodnik wspinaczkowy po jej skałach.

WEGA Biuletyn nr 6/2018, okładka

WEGA Biuletyn nr 6/2018

Wspomniany przewodnik ukazał się w 1952 roku w dwóch (!) egzemplarzach. Jego autorem jest Karol Jakubowski (1926-2011), taternik ze środowiska krakowskiego.

Przewodnik został wydany na maszynie do pisania i inwentaryzuje drogi Doliny Bolechowickiej.  Informacje o istnieniu przewodnika zawdzięczamy Janowi Bagsikowi, który jest posiadaczem jego jednej kopii. Teraz całość każdy może ściągnąć w wersji PDF: “Dolina Bolechowicka”, Karol Jakubowski, 1952.

"Dolina Bolechowicka", Karol Jakubowski, 1952

„Dolina Bolechowicka”, Karol Jakubowski, 1952

Pierwszy przewodnik wydany techniką drukarską ukazał się w 1955 roku. To „Skałki Podkrakowskie”, którego autorami byli Adam Dobrowolski i Kazimierz Paszucha. Praca Karola Jakubowskiego niewątpliwie przyczyniła się także do wydania tego przewodnika – część rysunków została wykonana na podstawie jego szkiców skał.

A wracając do głównego tematu numeru, czyli wyprawy z 1978 roku na Kanczendzongę. Jej uczestnicy zdobyli dwa wybitne, dziewicze ośmiotysięczne wierzchołki (wtedy najwyższe niezdobyte szczyty Ziemi) w grani szczytowej Kanczendzongi.

19 maja Eugeniusz Chrobak i Wojciech Wróż dokonali pierwszego wejścia na Kanczendzongę Południową (8476 m), a 22 maja 1978 Wojciech Brański, Zygmunt Andrzej Heinrich i Kazimierz Waldemar Olech stanęli na dziewiczej Kanczendzondze Środkowej (8482 m).

Biuletyn ukazuje się w formacie PDF i można pobrać go tutaj: Biuletyn WEGA nr 6/2018.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum