22 czerwca 2018 09:51

“Bieg dla Słonia” po raz szósty – już dziś

Setki biegaczy już po raz szósty uczczą dziś w Parku Śląskim pamięć tragicznie zmarłego himalaisty, Artura Hajzera, który zginął w 2013 na ośmiotysięczniku Gaszerbrum I w Karakorum.

“Bieg dla Słonia” (fot. materiały organizatora)

“Bieg dla Słonia” po raz pierwszy odbył się w 2013 roku. Dokładnie miesiąc po tragicznej śmierci Hajzera. Nazwa wydarzenia nawiązuje do określenia, jakim w środowisku nazywano himalaistę – Słoń. W tym roku biegacze pokonają nieco dłuższą, ponad siedmiokilometrowa trasę. Wyruszą z boiska treningowego Stadionu Śląskiego, by po nieco ponad kilometrze wbiec na jego główną arenę. Tam na telebimach obiektu wyświetlane będą archiwalne zdjęcia himalaisty z jego prywatnego archiwum. Po wybiegnięciu ze Stadionu Śląskiego, biegacze ruszą na dalszą część trasy wiodącej alejami Parku Śląskiego.

Bieg, jak co roku, będzie odbywał się po zmroku. Wszyscy wyruszą o godzinie 22, dlatego też organizatorzy polecają zabrać czołówki.

Marcin Rudzki, pomysłodawca i organizator wydarzenia:

To po pierwsze element praktyczny, bo w Parku miejscami jest ciemno, po drugie to też symbolicznie nawiązanie do alpinistów, którzy przecież często wspinaczkę rozpoczynają w nocy, a po trzecie, to symboliczne światło, które wysyłamy do góry, do Artura i tych, którzy w górach zostali już na zawsze.

“Bieg dla Słonia” (fot. materiały organizatora)

Bieg dla Słonia jest jedną z największych imprez biegowych w województwie śląskim. Dzieje się tak, mimo iż nie ma tutaj pomiaru czasu, klasycznego ścigania i miejsc na przysłowiowym „pudle”. Nie ma też wcześniejszych zapisów. Jest za to idea, która jednoczy i wiara w to, że nie tylko można marzyć, ale i realizować swoje marzenie, choćby te najwyższe, co swoim życiem udowodnił Hajzer.

W tym roku udział w Biegu dla Słonia zapowiedział też Bartek Dobroch, pisarz i dziennikarz, autor pierwszej biografii Artura Hajzera „Droga Słonia”. Bieg będzie, zatem okazją do nietypowego spotkania z autorem.

Udział w wydarzeniu, podobnie jak w ubiegłych latach, jest darmowy, a na uczestników czekają ręcznie wykonane medale. Start 22:00 w piątek 22 czerwca na boisku treningowym Stadionu Śląskiego.

W dotychczasowych edycjach imprezy na starcie stanęło już ponad 5 tysięcy osób. Wśród nich nie zabrakło też członków wypraw organizowanych w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego takich jak Adam Bielecki i Artur Małek, którzy razem z Tomaszem Kowalskim i Maciejem Berbeką jako pierwsi zimą zdobyli leżący w Karakorum ośmiotysięcznik Broad Peak. Obecni byli także Janusz Majer, Krzysztof Wielicki czy Ryszard Pawłowski.

Pomysłodawcą biegu jest Marcin Rudzki, dziennikarz i miłośnik gór, który, wspólnie z ultramaratończykiem Augustem Jakubikiem zorganizował po raz pierwszy “Bieg dla Słonia” miesiąc po śmierci Hajzera w 2013 roku.

Więcej na stronie: www.biegdlaslonia.pl.

Informacja organizatora
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum